Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Pełne poparcie UE dla ZPB?
10.07.2010, 13:09:10, mm/TV Biełsat, PAP

Na spotkanie unijnego komisarza ds. rozszerzenia i polityki sąsiedzkiej Sztefana Fuele z organizacjami społecznymi nie zdążyła p.o. prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Orechwo, po drodze zatrzymana w czwartek przez milicję. Fuele spotkał się z nią osobno i, jak powiedziała Orechwo telewizji Biełsat, zapewnił, że problem polskiej mniejszości nie jest jedynie problemem Polski i Białorusi.

- W jego opinii nabrał on już międzynarodowego rozgłosu i będzie rozpatrywany w europarlamencie i innych strukturach europejskich - powiedziała Orechwo. Komisarz zapewnił ją o pełnym poparciu dla ZPB.

Orechwo zauważyła, że na kroki władz białoruskich wobec związku reagują przede wszystkim europosłowie, ale - jak dodała - jest przekonana, że przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Mińsku jest poinformowane i przekazuje sprawę dalej. Oceniła, że jest zainteresowanie ze strony Europy sytuacją ZPB i przypomniała, że poprzednia szefowa organizacji Andżelika Borys wielokrotnie przedstawiała tę sytuację w Parlamencie Europejskim.

Jak zaznaczyła Orechwo, w rozmowie z nią unijny komisarz zapowiedział, że poruszy w rozmowach z władzami Białorusi kwestię traktowania polskiej mniejszości.

mm/TV Biełsat, PAP