Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Wakacje z Polską

W dniach 1-14 lipca grupa młodzieży polskiej z Lidy wraz nauczycielami brała udział w koloniach językowo-historycznych w stolicy Mazur - Ełku. Stało się to przy wsparciu finansowym Senatu RP, Prezydenta miasta Ełku oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Organizatorami zaś wystąpiły Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku, Centrum Studiów Bałtyckich UWM w Ełku oraz Ełckie Centrum Kultury.

Kolonie rozpoczęły się od uczestnictwa grupy w II Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej przenikaniu i zachowaniu kultur na pograniczu Mazur, Podlasia i ziem wschodnich. Młodzież polonijna miała wspaniałą możliwość nie tylko poznania wielokulturowości ziem mazurskich, lecz również przedstawić historię rodzinnej Lidy oraz opowiedzieć o działalności Domu Polskiego w Lidzie.

Wraz z członkami konferencji grupa odbyła wycieczkę etnograficzną na pogranicze litewskie zwiedzając zamek olecki oraz obiekty kultury litewskiej. Młodzi lidzianie zwiedzili również Kanał Augustowski oraz muzeum Michała Kajki w Starych Juchach, zapoznając się po drodze z zabytkowymi miejscami. We wszystkich podróżach towarzyszył Alfons Bobowik, który nie tylko odkrywał nam tajemnice historii Polski, lecz okazał się prawdziwym aniołem stróżem naszej grupy. Towarzyszyła mu również Alicja Wysocka, która pomagała nam poznawać zawiłości języka polskiego. Jednak największe wrażenie wywarł na nas Ełk, magiczne miasto, które jak raz odwiedzisz już go nie zapomnisz.

Tajemnicze i piękne jezioro, powiew mazurskiego wiatru, wieczorne spacery promenadą nadają temu miastu niepowtarzalny urok. Tu można zobaczyć zabytkowe kamienice, Wieżę Ciśnień, zajrzeć na urokliwą stację Ełckiej Kolei Wąskotorowej oraz szukać śladów Papieża Jana Pawła II. Tu, w Ełku, tańczyliśmy, śpiewaliśmy w Ełckim Centrum Kultury, tu zauroczeni słuchaliśmy koncertu Stachurskiego i Patrycji Markowskiej. Właśnie tu, w Ełku, przy ulicy Sikorskiego mieliśmy dach nad głową i wyżywienie. Magia cudownej atmosfery Ełku polega na jego wielokulturowości. A najważniejsze jest to, że w tym cudownym mieście mieszkają ludzie, którzy tutaj znaleźli swoje miejsce na Ziemi.

Z całego serca dziękujemy patronatom i organizatorom, którzy umożliwili nam pobyt na ziemi ełckiej oraz pozwolili czerpać z dorobku kulturowego Macierzy.

Swietłana SIAGŁO,
Halina ŻYDKIEWICZ
27.07.2010.

za:POLACY.BY