Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


W Brześciu zdewastowano polski cmentarz

Pomnik nagrobny na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Brześciu, fot. radzima.org W dniu wczorajszym w Brześciu na Białorusi nieznani sprawcy zdewastowali około 70 nagrobków na polskim zabytkowych cmentarzu przy ul. Puszkinskiej.

"Dzisiaj tą sprawą zajęła się milicja. Również Pani Konsul Generalna Anna Nowakowska miała dziś rozmowę na ten temat z władzami obwodowymi" - powiedziała portalowi Kresy.pl Hanna Paniszewa z brzeskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi.

Cmentarz Rzymskokatolicki w Brześciu założono XIX wieku na tzw. Przedmieściu Kijowskim, we wschodniej części miasta. Chowano tu licznych przedstawicieli polskiej inteligencji: lekarzy, urzędników, prawników oraz żołnierzy z twierdzy brzeskiej.

W 1942 roku, decyzją niemieckich władz okupacyjnych, ponad 2/3 nagrobków przeniesiono w inne miejsca. W 1956 roku władze sowieckie zadecydowały o zamknięciu nekropolii.

Do dziś ocalało jednak kilkaset zabytkowych nagrobków, w tym część z połowy XIX wieku oraz kwatera żołnierzy polskich poległych w wojnie 1918-1920 i neoklasycystyczna kaplica.

za:Kresy.pl ;26.08.2010