Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa
Wspólnota Polska non grata na Białorusi?
18.07.2011,

Longin Komołowski nie ukrywa zdziwienia postawą białoruskich pograniczników, którzy cofnęli go z przejścia w Kuźnicy Białostockiej.

Jadący na obchody rocznicy akcji "Ostra Brama" prezes Wspólnoty Polskiej przed granicą przesiadł się do samochodu działacza Związku Polaków na Białorusi Mieczysława Jaśkiewicza, z którym chciał przejechać na białoruską stronę. Zatrzymano ich obu. Po godzinie oczekiwania, oficer białoruskiej straży granicznej poinformował ich, że prezes nie może wjechać na Białoruś. Przyczyny decyzji nie podał, informując jedynie o możliwości odwołania się od niej.

- Jestem zdziwiony, bo byłem tu na opłatku i na innych uroczystościach i nigdy nie było problemu - mówi prezes, który legitymował się paszportem dyplomatycznym. Przed wyjazdem białoruskie władze odmówiły wydania wiz jego dwóm współpracownikom oraz kierowcy.

- Ten incydent pokazuje, że reżim Aleksandra Łukaszenki coraz bardziej izoluje się od świata zewnętrznego - mówi podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu do spraw Białorusi i wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. - Ta samoizolacja Białorusi i jej konsekwentne odgradzanie się od sąsiadów, od Europy, od Polski, przybiera rozmiary wcześniej niespotykane. To pierwszy przypadek, kiedy nie wpuszczono prezesa stowarzyszenia apolitycznego, które zajmuje się wyłącznie opieką nad mniejszością polską na Białorusi i sprawami, które wydawałoby się nie budzą żadnych kontrowersji.

Poseł Tyszkiewicz zapowiedział, że w tej sprawie będzie interweniowało polskie MSZ.

Za: Kresy24.pl