Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa
Egzaminy na studia wyższe do Polski

2011-07-11 / Oświata

W Grodnie egzaminy wstępne na studia wyższe do Polski rozpoczęły się w sobotę 9 lipca. Do rywalizacji o indeksy polskich uczelni przystąpiło około 220 osób z Grodzieńszczyzny. Młodzież polska z innych obwodów Białorusi do rywalizacji egzaminacyjnej przystąpi 13 lipca w Mińsku i Baranowiczach.

W tym roku wyjątkowo egzaminy wstępne zostały przeniosione na lato. W poprzednich latach odbywały się przeważnie w maju, gdy trwał jeszcze ostatni rok szkolny dla maturzystów.

Pierwszego dnia w sali Konsulatu Generalnego RP młodzież pisała test podstawowy z języka polskiego, pomyślne zaliczenie którego pozwalało przystąpić do kolejnego etapu – testy z poszczególnych przedmiotów, w zależności od obranego kierunku studiów. Z testu podstawowego zostali zwolnieni absolwenci szkół polskich w Grodnie i Wołkowyku. Pierwszy etap raczej nie sprawił kłopotów również pozostałym kandydatom na studia, ponieważ większość zaliczyła test z bardzo dobrymi wynikami.
Jednemu z kandydatów nawet udało się zdobyć 99,5 punktu na 100 możliwych. Na tym poziomie „podwinęła się noga” dwadzieścia kilku osobom.

Następnego dnia aspirujący na studia w Polsce pisali dwa testy kierunkowe. Ze 195 osób, które przystąpiły do tych testów, 11 udało się wykazać bardzo dobrą wiedzą i przygotowaniem do sprawdzianu. Zostali oni zwolnieni z rozmowy kwalifikacyjnej, gdyż w sumie z dwu testów zebrali ponad 170 punktów, niektórzy nawet około 200. Już późnym wieczorem w niedzielę mogli odetchnąć z ulgą i cieszyć się tym, że zostali przyjęci na wymarzone studia w Polsce. Pozostałe osóby, które po testach pisemnych osiągnęły wyniki w przedziale 100 – 170 punktów, musiały jeszcze przeżywać stres w poniedziałek, kiedy odbywały się rozmowy kwalifikacyjne.

Ostateczne decyzje o tym, kto w tym roku rozpocznie studia w Polsce, zapadną za jakiś czas w Warszawie.

Życzymy, żeby jak największa liczba zdolnej młodzieży z Białorusi mogła zrealizować swe marzenia i już tej jesieni rozpocząć studia na uczelniach wyższych w Polsce.

IE

Za: www.zpb.org.pl