Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa
Litwa: Białoruska opozycja to nieudacznicy

Sprzeciw wobec władzy Alaksandra Łukaszenki nie jest walką działaczy białoruskiej opozycji, lecz nieźle opłacalnym zawodem, a część tzw. opozycjonistów to “nieudacznicy” – napisał w poniedziałek w tygodniku “Veidas” Audrius Bacziulis, jeden z czołowych litewskich komentatorów.
“To, iż dla części działaczy białoruskiej opozycji manifestowanie sprzeciwu wobec władzy Alaksandra Łukaszenki nie jest walką, lecz nieźle opłacalnym zawodem; to, że część z nich bierze pieniądze nie od Zachodu, a od Rosji, a niektórzy potrafią ‘doić’ zarówno Moskwę jak i Brukselę z Waszyngtonem jednocześnie, od dawna nie jest tajemnicą” – napisał Bacziulis.

Jego zdaniem, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, wyrażając się w ubiegłym tygodniu opinię, że część przedstawicieli białoruskiej opozycji jest wspierana przez Kreml i prawie nie mówi o niepodległości Białorusi, a dąży jedynie do korzyści finansowych, “powiedziała jedynie głośno to, o czym po cichu mówią już od kilku lat ci, którzy bezpośrednio zetknęli się z białoruskimi działaczami”.

Bacziulis pisze, że w każdym ruchu oporu część jego działaczy nie jest uczciwa i ci, którzy wspierają finansowo takie ruchy, wiedzą o tym i dając pieniądze, liczą się z tym. “Podobnie jest z Białorusią. Spójrzmy, jakie marne są wyniki walki z reżimem, a jak intensywnie wzrasta liczba osób walczących z nim zawodowo, a także liderów opozycji” – pisze Bacziulis.

Przypomina, że w 2006 roku w wyborach prezydenckich na Białorusi startowało trzech oponentów Łukaszenki, a w 2010 – już dziewięciu, “a wynik wyborów nie uległ zmianie”.

“Białoruscy opozycjoniści panoszą się w Wilnie jak na własnym podwórku. Dysponując dużymi, nie zaksięgowanymi środkami, zakładają fikcyjne przedsiębiorstwa, zajmują się spekulacją nieruchomościami, utrzymują nieformalne, czasami bardzo intymne stosunki z litewskimi dyplomatami i urzędnikami bezpieczeństwa” – pisze Bacziulis.

W jego przekonaniu, “najgorsze jest to, że w momencie, gdy Łukaszenka padnie, żaden z tych działaczy ‘opozycyjnych’ nie zastąpi go, bo są to nieudacznicy, potrafiący brać cudze pieniądze, a nie osoby walczące o władzę. (…) W ogóle ze wspierania białoruskich opozycjonistów Litwie pozostaną same straty, nie licząc kilku willi działaczy i kilku zardzewiałych do tego czasu limuzyn” – napisał Audrius Bacziulis.

za: tvn24.pl