Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa
Popularność Łukaszenki rośnie
3 stycznia 2012 r.

Pod koniec roku nieco wzrosła popularność prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Tak wynika z badań przeprowadzonych na Białorusi przez zarejestrowany na Litwie Niezależny Instytut Badań Socjologicznych, Ekonomicznych i Politycznych.

Z sondażu przeprowadzonego w grudniu wynika, że na prezydenta Aleksandra Łukaszenkę była gotowa głosować jedna czwarta Białorusinów. Dla porównania: we wrześniu na urzędującego prezydenta głosowałaby jedna piąta badanych. Popularność prezydenta Łukaszenki spadła w ubiegłym roku po tym, gdy na Białorusi pojawiły się oznaki kryzysu gospodarczego - nastąpiła dewaluacja rubla, znacznie wzrosły ceny i inflacja.

Opozycyjny tygodnik „Nasza Niwa” zwraca uwagę, że spadek popularności prezydenta nie wpłynął na wzrost popularności jego oponentów. Na opozycyjnych byłych kandydatów na prezydenta - Andreja Sannikaua i Uładzimira Niaklajeua - chciało głosować w grudniu odpowiednio 7 i 6 procent Białorusinów.

Tymczasem prezydent Aleksander Łukaszenka w październiku ubiegłego roku powołując się na wyniki tak zwanego zamkniętego rządowego sondażu mówił, że popiera go 70 procent Białorusinów.

IAR/Kresy.pl