Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Kopia całunu turyńskiego w katedrze grodzieńskiej

Z udziałem kilku tysięcy wiernych w katedrze katolickiej w Grodnie odbyły się uroczystości powitania kopii całunu turyńskiego, która jest darem Apostolstwa Bożego Miłosierdzia przy kurii archidiecezjalnej w Warszawie dla diecezji grodzieńskiej.
Kopia całunu pozostanie w jednym z kościołów w Grodnie. Przedtem przez miesiąc była wystawiana w Trokielach niedaleko Lidy - poinformował PAP ks. Antoni Gremza z diecezji grodzieńskiej.

Uroczystości jej powitania, którym przewodniczył nuncjusz papieski na Białorusi arcybiskup Martin Vidović, odbyły się w dniu święta patronalnego cudownego obrazu Matki Bożej Kongregackiej (Studenckiej). Otoczony kultem obraz znajduje się w Grodnie od 1664 r., a od 1705 r. - w obecnej katedrze św. Franciszka Ksawerego, dawnym kościele farnym.

Trzy tygodnie temu w katedrze wybuchł pożar, który strawił część barokowego ołtarza głównego. Spłonęły cztery figury apostołów. Proboszcz katedry ks. Jan Kuczyński ma nadzieję, że jedną z nich być może uda się jeszcze uratować. Podczas sobotniego nabożeństwa zniszczona część ołtarza była zasłonięta.

W sprawie przyczyn pożaru trwa śledztwo. Milicja rozpatruje trzy wersje, w tym podpalenie. Według śledczych, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest jednak zwarcie w instalacji elektrycznej.

Był to pierwszy pożar w ponad czterystuletniej historii najpiękniejszej świątyni Grodna. Wznoszący się przy rynku barokowy kościół pojezuicki, wyświęcony w 1704 roku, należy do najstarszych i najpiękniejszych świątyń katolickich na Białorusi.

Trwa szacowanie szkód powstałych w wyniku pożaru. Jak podała w sobotę państwowa gazeta "Respublika", Ministerstwo Kultury, które je prowadzi, nie będzie jednak w stanie wycenić strat. Na Białorusi nie ma bowiem opracowanej metodyki finansowej wyceny szkód powstałych w obiektach zaliczanych do zabytków historyczno- kulturalnych.

za onet.pl 07.08.2006