Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


W Iwieńcu odnaleziono dzwon zakopany podczas okupacji

W miasteczku Iwieniec niedaleko Mińska, leżącym przed wojną w Polsce, po latach odnaleziono dzwon, który parafianie kościoła św. Michała w 1943 r. zakopali w ziemi, by ukryć przed hitlerowcami - poinformował portal date.by.
Dzwon zakopano koło fundamentów świątyni, gdy władze okupacyjne zabierały metalowe elementy z kościołów na złom. Po wojnie, gdy Iwieniec wszedł w skład radzieckiej Białorusi, mieszkańcy uznali, że dzwon będzie bezpieczniejszy w ziemi.
Zaczęli go szukać dopiero cztery lata temu, gdy świadkowie wydarzeń sprzed 60 lat już nie żyli. Wśród wiernych wciąż jednak żywa była pamięć o zakopanym dzwonie. Po wieloletnich poszukiwaniach, prowadzonych na podstawie mapy sporządzonej z ustnych przekazów, znaleziono go na głębokości 1,2 m. Dzwon, odlany w 1935 r. pod Warszawą, waży 1,2 tony i ma 120 cm wysokości. Ufundowano go z datków miejscowych mieszkańców oraz oficerów i podoficerów straży granicznej Wojska Polskiego.
Po restauracji dzwon powróci na dzwonnicę 29 września, w dniu św. Michała. Nieznane pozostają nadal losy dwóch pozostałych dzwonów ze świątyni w Iwieńcu, także ukrytych w czasie okupacji.
XVIII-wieczny kościół św. Michała w Iwieńcu w 1863 r. został przekazany wiernym prawosławnym. Katoliccy parafianie odzyskali go w 1918 r. Na wykopanym dzwonie figuruje napis, że został odlany w pamięć dzwonów, zdjętych po powstaniu styczniowym. W czasach radzieckich w gmachu kościoła znajdował się zakład obróbki metalu. Świątynię zwrócono wiernym w 1992 r.

PAP 09.08.2006