Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Obchody rocznicy 17 września w Grodnie

onet.pl, 2006-09-18

Z udziałem ok. 150 członków nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi w Grodnie odbyły się w niedzielę obchody 67. rocznicy agresji ZSRR na Polskę - poinformował PAP działacz ZPB Andrzej Poczobut. Po mszy w kaplicy na pobernardyńskim Starym Cmentarzu Katolickim uczczono pamięć obrońców Grodna, składając wieńce na jedynej zachowanej mogile - Janusza Budzanowskiego, 16-letniego ucznia liceum, który poległ 20 września.

Kwiaty złożono też pod tablicą upamiętniającą 13-letniego harcerza Tadeusza Jasińskiego, który zginął, przywiązany do sowieckiego czołgu i obwożony po mieście jako "żywa tarcza", oraz na grobie obrońcy Grodna, pierwszego prezesa Stowarzyszenia Kombatantów przy ZPB Bolesława Wołosiewicza. Na uroczystości obecni byli konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Krętowski, prezes ZPB Andżelika Borys oraz ostatni żyjący obrońca Grodna Kazimierz Tumiński.