Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Głodówka w obronie kapłana

Kilkadziesiąt osób z katolickiej parafii w Łazdunach na Grodzieńszczyźnie prowadzi głodówkę w obronie polskiego proboszcza ks. Mariusza Iliaszewicza, któremu władze białoruskie nakazały opuszczenie Białorusi. Protest rozpoczęło w czwartek wieczorem kilkanaście osób. Wczoraj odprawiono Mszę św. Później ksiądz proboszcz udał się na rozmowę z przedstawicielami władz grodzieńskich, którzy wezwali do zakończenia głodówki.

Ksiądz Iliaszewicz jest jednym z siedmiu kapłanów i pięciu sióstr zakonnych z Polski, którym nie przedłużono na przyszły rok zgody na pracę na Białorusi. Wiza kończy mu się 31 stycznia i do tego czasu powinien opuścić ten kraj. W obronie ks. Iliaszewicza, który pełni posługę w Łazdunach od 13 lat, wierni zebrali 12 tys. podpisów.
Ordynariusz diecezji grodzieńskiej ks. bp Aleksander Kaszkiewicz kilkakrotnie składał odwołania od decyzji władz. Na początku grudnia otrzymał trzecią odmowę. Odpowiedź na pismo adresowane do administracji prezydenta do tej pory nie nadeszła.

WP, PAP
"Nasz Dziennik" 30.12.2006 r., Nr 303