Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Obchody 261. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki na Białorusi

05.02.2007

4 lutego 2007 roku w m. Kosowo w Obwodzie Brzeskim na Białorusi odbyły się obchody 261. rocznicy urodzenia Tadeusza Kościuszki, zorganizowane przez Brzeski Obwodowy Komitet Wykonawczy.

W uroczystościach wzięli udział: Wiceprzewodniczący Brzeskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Leonid Cupryk, Ambasador USA na Białorusi Karen Stewart, Ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka, Chargé d’Affaires Litwy Marius Janukonis, Konsul Generalny Polski w Brześciu Jarosław Książek, liczni przedstawiciele lokalnej społeczności.

Uczestnicy złożyli kwiaty przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, zwiedzili Siedzibę-Muzeum Tadeusza Kościuszki w Mieraczouszczynie, która została odnowiona w 2003 roku na koszt białoruskiego budżetu przy pomocy finansowej Ambasady Stanów Zjednoczonych na Białorusi. Uczestnicy uroczystości zwiedzili również Zamek w Kosowie, który planuje się odnowić za środki budżetowe. Już przygotowano projekt rekonstrukcji Zamku.

Obecny na uroczystościach Ambasador ad personam MSZ Białorusi Włodzimierz Szczasny poinformował, że na wniosek strony białoruskiej przez UNESCO zostało wydatkowano 50 tysięcy USD na dalszą rekonstrukcję Siedziby-Muzeum Tadeusza Kościuszki. Wsparcie finansowe kontynuacji rekonstrukcji oraz bieżącego funkcjonowania obiektu będzie dokonywane również z białoruskich środków budżetowych.

Gościom uroczystości przedstawiono wydaną w Brześciu w 2006 roku książkę „Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko” autorstwa białoruskiego badacza Leonida Nieścieruka.

Służba Prasowa Ambasady Białorusi wyraża nadzieję, że ten komunikat, świadczący o wspólności historycznej Białorusi i Polski, wzbudzi zainteresowanie polskich mediów.