Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Juszczenko promuje dialog z Łukaszenką

Czy dojdzie do spotkania Lecha Kaczyńskiego z Aleksandrem Łukaszenką? Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko chce zaprosić czterech szefów sąsiednich państw do Łucka


- Znamy ten pomysł, ale na razie o nim nie dyskutowaliśmy -powiedziała "Rz" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Elżbieta Jakubiak. A zdaniem przewodniczącego Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Pawła Zalewskiego takie spotkanie jest możliwe. - Ukraina stara się być pomostem pomiędzy Białorusią i krajami UE. Ale to działania prezydenta Aleksandra Łukaszenki są powodem bojkotu jego osoby i tylko od niego zależy zniesienie tego bojkotu - mówił "Rz". - Argumentem pozwalającym na rozpoczęcie takich kontaktów byłoby wykazanie przez niego dobrej woli, przede wszystkim zwolnienie więźniów politycznych. Poza tym wiele zależy od tematyki spotkania i warunków, na jakich miałoby się odbyć - dodał.

Ze źródeł zbliżonych do polskiego resortu spraw zagranicznych dowiedzieliśmy się, że ministerstwo nic nie wie o propozycji szczytu w Łucku.

Ukraiński prezydent o swoim pomyśle opowiedział na konferencji prasowej w Czerniowcach. Chce, by w szczycie uczestniczyli prezydenci Polski, Rumunii, Słowacji i Białorusi. Tematyka spotkania koncentrowałaby się na problemach przejść granicznych, uproszczenia procedury przekroczenia granicy, systemów kontroli celnej, rozwoju magistrali transportowych.

Niewykluczone, że szczegóły takiego szczytu Juszczenko sam najpierw omówi z Łukaszenką. Do 12 marca ma zostać zatwierdzony plan jego wizyty na Ukrainie. Służba prasowa prezydenta Ukrainy nie potrafiła powiedzieć, czy którykolwiek z potencjalnych uczestników dostał już zaproszenie.

Analitycy ukraińscy uważają, że propozycja Juszczenki może zostać odebrana jako antyrosyjska. - Kijów próbuje być regionalnym liderem lub przynajmniej aktywnym inicjatorem współpracy transgranicznej. Podobne projekty zawsze drażniły Rosję. Nie wykluczam, że tym razem będzie podobnie - powiedział "Rz" Ołeksandr Paschawer, ekonomista i doradca Wiktora Juszczenki.

Kijowski publicysta i redaktor miesięcznika "Narodnyj Deputat" Wasyl Zoria sądzi, że w zorganizowaniu spotkania może przeszkodzić prorosyjski rząd Ukrainy. - Juszczence dziś nikt nie pozwoli na antyrosyjskie projekty -uważa.

Obaj twierdzą jednak, że ta propozycja może się spodobać zaproszonym przywódcom krajów Unii Europejskiej.

Podobnie uważa białoruski politolog Walery Karbalewicz. -Nie wykluczam, że prezydenci państw UE zgodzą się spotkać z Aleksandrem Łukaszenką. Co prawda Unia stosuje politykę niekontaktowania się z władzami Białorusi, ale w ostatnim czasie Zachód wyraźnie stał się bardziej otwarty wobec oficjalnego Mińska -podkreśla.

Jego zdaniem Łukaszence będzie zależało na udziale w takim szczycie, bo stale odczuwa niedosyt spotkań na najwyższym szczeblu.

Piotr Kościński, Tatiana Serwetnyk
"Rzeczpospolita" ; 8.03.2007 r.