Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Juszczenko: Polityka izolacji szkodzi demokracji na Białorusi
Gazeta.pl, 2007-03-19

Ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko ocenił, że polityka całkowitej izolacji szkodzi demokracji na Białorusi - podały w piątek białoruskie portale internetowe.

- Białoruś nie potrzebuje nas jako adwokata, ale my, jako jej sąsiedzi, jesteśmy zainteresowani, żeby znów włączyć Białoruś do europejskiego dialogu - zadeklarował Juszczenko podczas wizyty w Kopenhadze.

Poinformował, że za 10-15 dni spotka się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką i będzie z nim omawiał tę kwestię.

Występując w duńskim parlamencie, Juszczenko podkreślił, że Kijów solidaryzuje się ze stanowiskiem Unii Europejskiej wobec sytuacji na Białorusi. Poprosił jednak, by uwzględnić fakt, że Ukraina jest sąsiadką Białorusi i Kijów jest zainteresowany demokratyzacją polityki oficjalnego Mińska.

- Wychodzimy z założenia, że Białoruś powinna dać wspólnocie światowej sygnał, iż reaguje na przedstawione przez europejską demokrację sygnały w sprawie sytuacji na Białorusi. I tę pracę Ukraina wykonuje jako sąsiadka - powiedział Juszczenko.

Według niego "polityka totalnej izolacji Białorusi szkodzi rozwojowi demokracji w tym kraju" "Myślimy nad tym, aby nasze stosunki z Białorusią służyły europejskiej demokracji" - powiedział ukraiński prezydent.

Spotkanie prezydentów Ukrainy i Białorusi kilkakrotnie przekładano. Pierwotnie szefowie obu państw uzgodnili, że Łukaszenka przyjedzie do Kijowa w lutym, potem była mowa o połowie marca.

Oczekuje się, że podczas kijowskiego spotkania prezydenci podpiszą porozumienie o współpracy energetycznej.