Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Mińsk: Katolicy walczą o kościół
IAR, 2007-03-20

Białoruscy katolicy walczą o zwrot kościoła świętego Józefa i klasztoru bernardynów w Mińsku. Media informują, że wierni prawie codziennie przychodzą pod kościół, aby się modlić.

Gazeta internetowa „Biełoruskije Nowosti” poinformowała, że wczoraj wieczorem około 130 osób modliło się pod budynkiem świątyni. Wierni zebrali też 3 tysiące podpisów z apelem do władz o zwrot budynków Kościołowi. Kilka dni temu jedna z gazet pisała, że XVII-wieczne budynki kościoła i klasztoru, stanowiące zespół architektoniczny, mają być przebudowane na luksusowy hotel z basenem.

„Biełoruskije Nowosti” przypominają, że klasztor z kościołem władze carskie skonfiskowały w 1864 roku po klęsce Powstania Styczniowego. Ostatnio w budynkach klasztoru znajdowała się wojskowa komendantura, a w kościele nadal mieści się archiwum.

Kościół świętego Józefa znajduje się w samym centrum Mińska - 50 metrów od prawosławnej cerkwi katedralnej i 200 metrów od kościoła katedralnego. W ponad 1,5 milionowej stolicy Białorusi działa obecnie 10 kościołów katolickich.