Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Spotkanie Związku Polaków na Białorusi

Kurier Poranny, 2008-03-08


Czterdziestu członków Związku Polaków na Białorusi z Andżeliką Borys na czele spotkało się z przedstawicielami polskiego rządu, parlamentarzystami i organizacjami polonijnymi.

Białystok został na to spotkanie wybrany nieprzypadkowo. Andżelika Borys powiedziała, że miasto było gościnne dla Związku podczas I spotkania w 2005 roku, kiedy nikt nie wierzył, że Związek Polaków przetrwa. Dlatego ponownie spotkanie odbyło się w naszym mieście.

Na spotkanie do Białegostoku z przedstawicielami Związku Polaków na Białorusi z zapewnieniem poparcia przyjechał wiceminister Spraw Zagranicznych, przewodniczący komisji sejmowej do spraw łączności z Polakami oraz parlamentarzyści. Przedstawiciel rządu wyjaśnił wszystkie sprawy dotyczące K arty Polaka.

Na spotkaniu działacze Związku mogli przekazać, co przez ostatnie trzy lata udało im się dokonać.– Sukcesem jest, że organizacja przetrwała, że na naszych przedsięwzięciach jest dużo ludzi, że do nas dołączają się młodzi- powiedziała Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi.

Mogli myśleć, że jest jakiś zwrot w polityce Polski. I trzeba było w sposób spektakularny przekonać ich i zapewnić, że tak nie jest mówi Andrzej Stelmachowski, prezes Wspólnoty Polskiej. Po ostatnim incydencie, kiedy do Polski nie został wpuszczony Józef Porzecki - wiceprezes Związku – dodaje.