Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


O tegorocznym pobycie w Polsce dzieci z Nowogródka

Jednym z kierunków pracy Nowogródzkiego oddziału ZPB jest nawiązywanie kontaktów z Macierzą, z Polakami mieszkającymi w Polsce oraz zwiedzanie Polski. Na dzień dzisiejszy nie jest to łatwe do zrealizowania, ale co rok w tym kierunku robimy nowe kroki. I mam nadzieję, że kontakty będą co raz mocniejszymi.

Udanym był tegoroczny wyjazd do Polski dzieci z Nowogródka, który odbył się w ramach wymiany uczniów dwóch partnerskich miast – Elbląga i Nowogródka. Takie partnerskie wymiany kulturalne i nie tylko organizują się już dobrych parę dziesiątek lat. Przebyliśmy do Elblągu na zaproszenie prezydenta tego miasta p. Henryka Słonina, co mówi o tym, że pobyt naszych dzieci przebiegał na bardzo wysokim poziomie.

Miejscem odpoczynku dla dzieci była szkoła edukacyjno-ekologiczna w Piaskach, która się znajduje w przepięknym zakątku Polski, gdzie Bałtyk (Zatoka Gdańska) jest rozdzielona półwyspem od Zalewa Wiślańskiego. I te cudowne Piaski z przepiękną naturalną przyrodą leżą mianowicie na tym półwyspie i znajdują się mniej więcej w odległości trzech km od granicy z Rosją. Więc odpoczywaliśmy w 3 km od wschodniej granicy Unii Europejskiej. Wielkie wrażenia otrzymaliśmy z pobytu u straży granicznej, funkcjonariusze której chętnie pokazali nam swoją amunicję, umiejętności wyszkolonych psów strażackich i przeprowadzili na terytorium granicy państwowej na małą ekskursję.

W szkole ekologicznej byliśmy nie sami, w tym czasie tam mieli zajęcia dzieci z Tarnowa (5 dni) oraz Elbląga (następnych 5 dni). Tak że mieliśmy bardzo wspaniałe możliwości dobrego kulturalnego kontaktu, organizacji różnych wspaniałych imprez i po prostu ludzkich rozmów. Dla naszych dzieci to była wspaniała możliwość treningu rozmowy w języku polskim, dla polskich – w języku białoruskim. Byliśmy razem na wspaniałych wycieczkach po Elblągu, Gdańsku, Gdyni i Sopocie, a najważniejsze było to, że Bałtyk codziennie cieszył nas ciepłą wodą. Tak, tak, dzieciaki kąpali się, opalali się przy bardzo pięknej jesiennej polskiej pogodzie. I naprawdę było na co popatrzyć, ponieważ jest to bardzo czarujący zakątek natury ze wspaniałą przyrodą: tam spokojnie chodzą sarenki, przed oczami biegają lisy, nawet dzikie świnki nie straszą się człowieka i spacerują sobie wokół drzew, zapraszając chętnych do zrobienia zdjęcia.

Odpoczywało się nam dobrze, z powrotem zabraliśmy ze sobą wiele świetnych wrażeń, ciepłych uśmieszek i wspaniałych wspomnień na cały rok. Z niecierpliwością czekamy na następne wyjazdy oraz chętnie zapraszamy naszych partnerów z Polski do Nowogródka.

Wszyscy razem bardzo chcemy podziękować wszystkim, kto pomógł nam w organizacji tego odpoczynku, który dłużył się w terminie z 14 do 24 września: z polskiej strony - całemu kierownictwu Elbląga na czele z H. Słoninem, ze strony Białorusi - kierownictwu miasta Nowogródek na czele z p. A. Kulakom. Wielki im Bóg Zapłać za ciągłe podtrzymywanie tych tak ważnych dla nas wszystkich kontaktów kulturalnych.

Jadwiga Łysa,
Prezes Nowogródzkiego oddziału ZPB

Serwis Informacyjny Polaków na Białorusi
9.10.2009 r.