Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


A.Łukaszenka uczcił pamięć L.Kaczyńskiego

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka uczcił pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w archikatedrze Najświętszej Marii Panny w Mińsku, w towarzystwie kardynała Kazimierza Świątka. W Białoruskiej telewizji wyemitowano “Katyń” Andrzeja Wajdy.

Łukaszenka był obecny wraz z młodszym synem Mikałajem na mszy żałobnej w tej świątyni. W towarzystwie kardynała Świątka – emerytowanego arcybiskupa, metropolity mińsko-mohylewskiego – prezydent Białorusi podszedł do portretu Lecha Kaczyńskiego, przy którym postawił lampkę. W miejscu tym w imieniu prezydenta zostały złożone kwiaty.

Kardynał Świątek odmówił modlitwę za zmarłych. Podziękował prezydentowi Białorusi za udział w nabożeństwie żałobnym. Łukaszenka polecił wszystkim białoruskim mediom państwowym, by w związku z pogrzebem prezydenta Polski ograniczyły nadawanie programów rozrywkowych.

W czasie, kiedy w Bazylice Mariackiej w Krakowie odbywała się msza św. pogrzebowa za parę prezydencką, w białoruskiej telewizji państwowej wyemitowano film Andrzeja Wajdy “Katyń”. To pierwsza emisja “Katynia” w telewizji białoruskiej.

za: gazeta.pl