Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Decydujące głosowanie - 17 marca

wilnoteka.lt, 11 marca 2011,

Już w najbliższy czwartek, 17 marca, Sejm Litwy zadecyduje w sprawie nowelizacji ustawy o oświacie, której założenia pogarszają sytuację polskich szkół na Litwie. Jak informuje "Wilnotekę" poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Jarosław Narkiewicz, już w poniedziałek na ręce przewodniczącej Sejmu Republiki Litewskiej Ireny Degutiene zostanie złożona petycja z podpisami w obronie szkół polskich na Litwie.

Jak powiedział "Wilnotece" poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Jarosław Narkiewicz, trwają rozmowy z szefami frakcji sejmowych i poszczególnymi posłami, aby nie popierali artykułu 30. projektu ustawy dotyczącego nauczania w szkołach mniejszości narodowych. "Rozmowy ciągle trwają, ale nie są łatwe" - tłumaczy poseł J. Narkiewicz.

Ażeby przyjąć zaproponowane przez AWPL poprawki, potrzeba 71 głosów. Prezes Macierzy Szkolnej Józef Kwiatkowski powiedział w rozmowie z "Wilnoteką", że trudno będzie zebrać tyle głosów. "Wszystko będzie zależeć od pozycji samej przewodniczącej Degutiene" - tłumaczył Kwiatkowski.

Trwa ustalanie taktyki przekazania list z podpisami przeciwko zmianom w ustawie o oświacie. Jak powiedział "Wilnotece" J. Kwiatkowski, nie wiadomo, jak potoczą się sprawy po przekazaniu podpisów i czy zorganizowanie przy tej okazji konferencji prasowej nie spowoduje niekorzystnego obrotu spraw. Kwiatkowski wyjaśnił, że podejmowana jest decyzja, czy lepiej przy okazji przekazywania petycji z podpisami "sprawę rozdmuchać, czy lepiej spokojnie przekazać podpisy".

W rozmowie z "Wilnoteką" poseł AWPL zaznaczył, że przewidziane zmiany "jednoznacznie pogarszają sytuację szkół, w których nauczanie odbywa się w językach mniejszości narodowych, w tym szkół z polskim językiem nauczania". J. Narkiewicz dodał, że w projekcie nowelizacji ustawy o oświacie "nie uwzględniono głosu mniejszości narodowych".

Jarosław Narkiewicz przypomniał, że trzej posłowie AWPL zgłosili poprawki dotyczące oświaty mniejszości narodowych i mają nadzieję, że Sejm RL je uwzględni. Poseł Narkiewicz, zapytany przez "Wilnotekę" o to, co się stanie, jeśli ustawa zostanie przyjęta, odpowiedział: "Póki co działamy, będziemy się martwić, jak ustawa zostanie przegłosowana". Wcześniej mówił jednak, że jeśli sprawy przybiorą bieg niekorzystny dla mniejszości narodowych, to posłowie AWPL zamierzają zwrócić się do prezydent Litwy z prośbą o zawetowanie ustawy.

Projekt ustawy o oświacie zawiera założenia dyskryminujące mniejszości narodowe na Litwie. Zgodnie z nowelizacją w szkołach mniejszości narodowych zostanie zwiększona liczba przedmiotów nauczanych w języku litewskim, nastąpi także ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego.

Nowa ustawa, w ramach tak zwanej optymalizacji szkół, może doprowadzić do zamykania szkół mniejszości narodowych w małych miejscowościach i pozostawienia tam jedynie szkół litewskich.

W obronie polskich szkół na Litwie zebrano 60 423 podpisy obywateli Litwy, 6 619 podpisów elektronicznych złożonych za pośrednictwem portalu "Wilnoteka", w tym ponad 5 500 z Polski i innych krajów.

Na podstawie: Inf.wł.