Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Nie złamał nas carat i komunistyczna rusyfikacja, to i teraz przetrwamy" ,br> 18.03.2011, , mm/PAP ,

Zdaniem posła Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Jarosława Narkiewicza, przyjęta wczoraj przez litewski sejm ustawa oświatowa uderza w mniejszości narodowe i pogarsza ich obecny stan posiadania.

"Tym, którzy twierdzą, iż "załatwiliśmy Polaków w Kownie, załatwimy i na Wileńszczyźnie" poseł odpowiada: "Nie złamał nas carat, nie złamała okupacja niemiecka, rusyfikacja komunistyczna ani emigracja zarobkowa, to i teraz przetrwamy".

Również w ocenie posła opozycyjnej partii Porządek i Sprawiedliwość Juliusa Vesalki, "sejm, przyjmując tę ustawę, narzucił mniejszościom lituanizację".

W ocenie premiera Litwy zmiany w ustawie o oświacie nie wpłyną na pogorszenie stosunków z Polską. Andrius Kubilius nie rozumie „jak może pogorszyć stosunki ustawa, która zwiększa możliwości zdobywania wiedzy i opanowania większej liczby języków. Znajomość języków to skarb, dlatego absolutnie niezrozumiałe jest dla mnie twierdzenie, że to pogorszy nasze stosunki". Zapytany, czy w ten sposób język litewski nie jest wprowadzany na siłę, powiedział: "Jak rozpoczynałem naukę w pierwszej klasie, również wydawało mi się, że jestem do tego zmuszany".

Podobnie pozytywnie nowo przyjętą ustawę ocenia minister oświaty Gintaras Steponaviczius. Jego zdaniem, przyjęta nowelizacja jest bardzo dobra, przyczyni się do lepszej integracji mniejszości narodowych ze społeczeństwem litewskim, stworzy wszystkim równe możliwości na rynku pracy.

mm/PAP