Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Manifestacja w obronie Polaków na Litwie na Placu Zamkowym

Kurier Wileński 4.05.2011 r.

3 maja o godzinie 12.,w trakcie obchodów 220-letniej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na Placu Zamkowym w Warszawie, członkowie Stowarzyszenia Memoriae Fidelis, wspierani przez Federację Organizacji Kresowych rozwinęli transparenty przypominające dyskryminację Polaków na Litwie.

Polsko i anglojęzyczne napisy protestowały przeciwko naruszaniu praw Polaków oraz standardów europejskich przez władze Litwy — państwa będącego członkiem Unii Europejskiej.

Po niecałej godzinie, gdy uroczystości na Placu Zamkowym dobiegły końca, manifestanci z rozwiniętymi transparentami przeszli wśród licznie zgromadzonych warszawiaków Krakowskim Przedmieściem pod pomnik Mikołaja Kopernika. Spotkali tam oczekujących na dołączenie do protestu: Kawalerię Wileńską — czterech jeźdźców i przedstawicieli Rajdu Katyńskiego — dwóch motocyklistów z ich efektownymi maszynami.

Malownicza grupa — manifestanci z transparentami, kawaleria i motocykliści — cieszyła się dużym zainteresowaniem świątecznych spacerowiczów. Odczytywano transparenty, rozmawiano z nami i na potęgę siebie i nas fotografowano. Atrakcyjne ujęcia to dzieci i konni rycerze albo dzieci na motocyklach… z transparentami w tle.

Po prawie dwóch godzinach manifestanci zakończyli protest.

Po raz kolejny — po ubiegłorocznym 11 listopada — Polacy z kraju, w święto narodowe, tym razem majowe, manifestowali swoją solidarność z Polakami na Litwie.

Adam Chajewski