Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


MSZ: Będziemy obserwować skutki litewskiej ustawy
Dodane przez Zalewski
Opublikowano: Wtorek, 16 sierpnia 2011

Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie uważnie obserwować jak ustawa oświatowa na Litwie wpłynie na polski system szkolnictwa - poinformował w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową sekretarz stanu w MSZ Jan Borkowski.

Od 1 września na Litwie zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o oświacie. Oznacza to, że w szkołach mniejszości narodowych nauka będzie odbywała się w języku litewskim. Natomiast w ramach tzw "optymalizacji sieci szkół", niektóre placówki będą likwidowane, a to może oznaczać także likwidacje szkół polskich.

Jak podkreśla Jan Borkowski, strona polska będzie przeciwdziałać negatywnym dla naszej mniejszości skutkom nowej ustawy oświatowej na Litwie. Borkowski zapewnia, że MSZ będzie działać na rzecz uczniów szkół i rodziców i nauczycieli na Litwie żeby przeciwdziałać skutkom ustawy. Jednocześnie sekretarz w MSZ podkreśla, ze działanie polskiej dyplomacji będzie ograniczać się do zakresu jaki jest możliwy za granicą. Jego zdaniem to na władzach litewskich spoczywa ciężar wdrożenia nowej ustawy, a ten proces będzie precyzyjnie obserwowany.

Jak przypomina Jan Borkowski, polskie MSZ już przed uchwaleniem nowelizacji ustawy wyrażało negatywne stanowisko. Jan Borkowski przypomina, że wcześniej już MSZ ostrzegało władze litewskie, że nowa ustawa jest nieprzyjaznym działaniem na niekorzyść mniejszości i że jest to "wbrew standardom traktowania mniejszości narodowych". Jednocześnie Borkowski zapewnia, że działania MSZ w tej chwili koncentrują się na tłumaczeniu władzom litewski, że każda mniejszość wymaga opieki i poważnego traktowania.

Nowelizację ustawy oświatowej litewski Sejm przyjął w marcu tego roku. Według szacunków, nowelizacja ustawy spowoduje likwidację niemal połowy istniejących w tej chwili polskich szkół na Wileńszczyźnie.

IAR/Kresy.pl