Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


7 tys. osób na wiecu w obronie polskiego szkolnictwa
Dodane przez Zalewski
Opublikowano: Piątek, 23 wrzesnia 2011

W Wilnie przeszło 7 tysięcy osób uczestniczyło w wiecu przed gmachem Sejmu w obronie szkolnictwa polskiego na Litwie. Protestujący - w większości uczniowie szkół z Wilna i Wileńszczyzny, a także ich rodzice - trzymali plakaty z napisami: "Zostawcie w spokoju nasze szkoły", "Nie - dyskryminacji", "Siła 60 tys. podpisów".

Protestujący trzymali też flagi litewskie z czarnym kirem, flagi polskie i unijne.

Europoseł i lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski twierdzi, że mniejszości narodowe w ten sposób bronią się przed narzucaną im przez władzę asymilacją. "Mieliśmy najlepszą na świecie ustawę oświatową mniejszości narodowych i została ona odwołana" - oburza się europoseł.

Polacy na Litwie domagają się odwołania decyzji o ujednoliceniu egzaminu maturalnego z języka litewskiego dla wszystkich szkół. Nie chcą też uczyć się historii i geografii po litewsku, co zakłada znowelizowana ustawa oświatowa. Przed pół rokiem przeciwko tym zmianom zebranych było przeszło 60 tys. podpisów, ale nie zostało to uwzględnione ani przez Sejm, ani przez panią prezydent, która nową ustawę oświatową podpisała.

Na Litwie mieszka przeszło 250 tys. Polaków. Istnieje tu przeszło 100 szkół z polskim językiem nauczania. Dzisiejszą akcję protestacyjną poparli też litewscy Rosjanie.

Za: IAR/Kresy.pl