Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Litwini wolą Tuska. A litewscy Polacy?

Już nie tylko Rosja obawia się, że zwycięzcą polskich wyborów parlamentarnych może być Prawo i Sprawiedliwość. Głos zabrali również przestraszeni taką perspektywą Litwini.

Jeśli kierowany przez Jarosława Kaczyńskiego PiS osiągnie sukces, Litwa może spodziewać się jeszcze większych pretensji w sprawie polskiej mniejszości – twierdzą litewscy politolodzy.

Według Mindaugasa Jurkynasa, jeśli wybory wygra Platforma Obywatelska, stanowisko Polski pozostanie bez zmian. Inaczej, niż w przypadku wygranej Prawa i Sprawiedliwości, które jest bardziej zaangażowane w obronę praw Polaków na Litwie.

Podobnego zdania jest członek komitetu spraw zagranicznych w litewskim sejmie Petras Auštrevičius, według którego „radykalizm wypowiedzi Kaczyńskiego sprawia, że po wygranej PiS Litwa może się spodziewać pogorszenia stosunków z Warszawą”. Auštrevičius jest przekonany, że tylko wygrana Platformy Obywatelskiej, kierowanej przez Donalda Tuska, zapewniłaby „normalny, konstruktywny dialog z Polską”.

Ciekawe, czy ze stanowiskiem litewskich politologów zgadzają nasi rodacy z Litwy…

Kresy24.pl