Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


MSZ w rocznicę deklaracji o stos. polsko-litewskich: mogą być przyjazne

Kurier Wileński 13.01.2012 r.

Stosunki polsko-litewskie mogą być oparte na wzajemnym poszanowaniu i przyjaźni – napisało polskie MSZ w 20. rocznicę podpisania Deklaracji o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Warszawą a Wilnem.

MSZ przypomniał w swoim piątkowym oświadczeniu, że podpisany dwie dekady temu dokument stał się podstawą polsko-litewskiego Traktatu podpisanego przez prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej 26 kwietnia 1994 roku.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraża nadzieję, że wola porozumienia, która doprowadziła do podpisania Deklaracji (o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Polską a Litwą – PAP) jest wciąż żywa” – napisał resort spraw zagranicznych.

W oświadczeniu przypomniano, że podpisanie Deklaracji było możliwe dzięki determinacji i postawie ministrów Krzysztofa Skubiszewskiego i Algirdasa Saudargasa. „Po dwóch dekadach, które upłynęły od tej historycznej chwili, Deklaracja pozostaje dowodem, że stosunki polsko-litewskie mogą być oparte na wzajemnym poszanowaniu i przyjaźni” – oceniło MSZ.

W relacjach polsko-litewskich nie brakuje jednak kwestii spornych. Od lat problemem są kwestie pisowni nazwisk polskich w tym kraju oraz dwujęzycznych tablic ulic i miejscowości na Wileńszczyźnie, gdzie Polacy stanowią większość. Ostatnio głównym powodem napięć w stosunkach dwustronnych jest sprawa ustawy oświatowej, przeciwko której protestują Polacy na Litwie.

Zgodnie z nowym prawem od roku 2013 w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Obecnie program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich na Litwie różni się. W szkołach litewskich język ten jest wykładany jako język ojczysty, a więc w szerszym wymiarze, natomiast w szkołach mniejszości – jako język państwowy, w wymiarze ograniczonym.

W ustawie zapisano też, że od 1 września 2011 roku w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy są prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku wykładany jest przedmiot o nazwie „podstawy wychowania patriotycznego”.

PAP