Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Chcemy pozostać Polakami

W tym tygodniu delegacja polskiego parlamentu z marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem gościła na Litwie. Oprócz rozmów politycznych ważnymi punktami wizyty były spotkania z naszymi rodakami. Delegacja odwiedziła miejsca związane z polskością tych ziem.


Wizyta rozpoczęła się złożeniem kwiatów na grobie matki Józefa Piłsudskiego, gdzie spoczywa również serce marszałka. Delegacja nawiedziła kwaterę polskich żołnierzy na cmentarzu Antokolskim, poległych w walkach z bolszewikami w latach 1919-1920. Tu polscy parlamentarzyści spotkali się z żołnierzami wileńskiej Armii Krajowej. Następnie odwiedzili Zułów, gdzie urodził się Józef Piłsudski. Przewodniczący Związku Polaków na Litwie Józef Mackiewicz przedstawił plany zagospodarowania tego terenu. Po dworze Piłsudskich w Zułowie pozostały jedynie fundamenty, które niszczeją. Niedawno odsłonięto tu pamiątkowy obelisk.
Wzruszające było spotkanie w Mejszagole z księdzem prałatem Józefem Obrembskim i rodakami, którzy witali przedstawicieli państwa polskiego chlebem i solą. Centralne spotkanie z Polakami odbyło się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Nasi rodacy przedstawili swoje problemy. Nie kryli rozczarowania dotychczasową postawą władz polskich. - Od 15 lat przyjeżdżają do nas delegacje z Polski, a nasze problemy są ciągle niezałatwione - powiedział jeden z mieszkających w Wilnie Polaków. Jednocześnie deklarowali: - Urodziliśmy się Polakami i chcemy nimi pozostać.
Największym problemem dla naszych rodaków jest zwrot ziemi. Władze litewskie odwlekają tę sprawę lub proponują w zamian za ziemię w Wilnie... grunty na Żmudzi bądź w innych odległych zakątkach, co doprowadziłoby do lituanizacji Wileńszczyzny. Obawy Polaków budzi też sprawa budowy szkół litewskich na terenach etnicznie polskich. Dochodzi do absurdalnych sytuacji, że dla kilkorga dzieci litewskich wznosi się znakomicie wyposażoną szkołę, podczas gdy znajdująca się obok polska placówka oświatowa jest niedoinwestowana. W ten sposób władze litewskie chcą zachęcić polskie dzieci, by przechodziły do litewskich szkół.
- W latach 90. wielu polskich polityków, kierując się poprawnością polityczną, poświęcało sprawy Polaków w imię dobrych stosunków z rządem Litwy - powiedział poseł Janusz Dobrosz, szef sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą. Zapewnił, że obecni parlamentarzyści będą robić wszystko, by się to zmieniło. Nasi rodacy mają nadzieję, że rząd polski nie pozostawi ich samych.
Andrzej Kulesza

Nasz Diennik, 17-18.06.2006 r.