Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Polacy w Norwegii w obronie Polaków na Litwie

wilnoteka.lt, 30 stycznia 2012,

Związek Polaków w Norwegii wystosował list do premiera RP Donalda Tuska, w którym wyraził ubolewanie z powodu sytuacji Polaków na Litwie. Związek zaapelował do instytucji rządowych Rzeczypospolitej Polskiej o stanowczość dyplomatyczną w celu ukrócenia praktyk prześladowania Polaków na Litwie

ZPN zwrócił się też z prośbą do władz Norwegii i skandynawskiej opinii publicznej o zainteresowanie problemem łamania podstawowych praw człowieka i niszczenia standardów europejskich w Republice Litewskiej.

„Prześladowania Polaków stały się na Wileńszczyźnie ugruntowaną praktyką, rozbudzaną budowaniem atmosfery niechęci do polskich nazwisk, polskich nazw miejscowości, systemu edukacyjnego w polskich szkołach czy ostatnio drakońskich kar finansowych nałożonych na kolejarzy narodowości polskiej, którzy rozmawiali między sobą w języku ojczystym” - czytamy w liście.

„Urzędowe tolerowanie szowinizmu litewskiego tworzy atmosferę przychylności dla wszelkich gestów godzących w polskość. (...) Związek Polaków w Norwegii żąda od władz litewskich natychmiastowego zaprzestania wszelkich prześladowań naszych rodaków na Litwie i srogiego karania działań przestępczych” - piszą autorzy listu, zwracając uwagę na fakt, że litewskie media przemilczały fakt pobicia polskiego ucznia przez pijanych Litwinów, a policja podała w wątpliwość okoliczności zdarzenia.

List został podpisany przez prezesa ZPN Jerzego Jankowskiego i wiceprezesa tej organizacji Bogdana Kulasa.

Na podstawie: Inf.wł.