Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Wileńska filia Uniwersytetu w Białymstoku — w połowie drogi

Wczoraj delegacja Uniwersytetu w Białymstoku na czele z rektorem, prof. dr hab. Jerzym Nikitorowiczem, złożyła w litewskim Centrum Badania Jakości Studiów dokumenty, dotyczące założenia w Wilnie filii białostockiej uczelni.

Zgodnie z przepisami, Centrum powoła komisję ekspertów, która wszechstronnie i dogłębnie zbada stan przygotowania stron do utworzenia filii (programy nauczania, kadra profesorska, wyposażenie w literaturę, baza materialna) i w ciągu pół roku wyda odpowiedni wniosek. Jeśli będzie pozytywny, wniosek trafi do litewskiego Ministerstwa Oświaty i Nauki, gdzie będzie rozpatrzony w ciągu miesiąca. Ostatni miesiąc zajmie procedura podejmowania decyzji w rządzie. Więc według realnych terminów i zakładając, że decyzja nie będzie odmowna, filia może zacząć funkcjonować od początku roku akademickiego 2007-08, a może nawet od drugiego semestru roku następnego.

Dyrektor Centrum Eugenijus Stumbrys, przyjmując dokumenty zaznaczył, że Uniwersytet w Białymstoku jest drugą uczelnią zagraniczną, pragnącą prowadzić działalność akademicką na Litwie. Pierwszy ubiegał się o to Państwowy Uniwersytet Technologiczny w Moskwie. Choć wnioski ekspertów nie zostały jeszcze oficjalnie ogłoszone, wiadomo, że odpowiedź będzie negatywna. Trudno przypuszczać, by taka renomowana i wielka uczelnia nie sprostała jakimś formalnym warunkom. Można natomiast domniemywać, iż w grę wchodzą tu względy polityczne. Zatem również w sprawie białostockiej trzeba mieć nadzieję, że deklaracje polityków o strategicznym partnerstwie litewsko-polskim i stosunkach najlepszych w dziejach zyskają potwierdzenie w praktyce. Jak też nadzieję na to, że te stosunki nagle się nie ochłodzą.

O ile na Litwie Uniwersytet w Białymstoku jest drugi z kolei, to w Polsce, po nowelizacji prawa o studiach, jest pierwszą uczelnią państwową, która się ubiega o założenie filii za granicą. Absolutny brak precedensu wcale władzom uczelni życia nie ułatwiał. Trzeba było przecierać drogi dosłownie w każdym urzędzie. A urzędnik, niezależnie od państwa i narodowości, taką ma naturę, że ryzyka i wszelkich nowości nie lubi. Chwała więc wszechnicy białostockiej, że tę połowę drogi pomyślnie przebyła.

Rektor Nikitorowicz z kolei podkreśla, że byłoby to niemożliwe bez Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy, które od początku realizacji idei filii jest po stronie litewskiej roboczym partnerem uczelni. Profesorzy Edward Szpilewski i Jarosław Wołkonowski oraz dr Alina Grynia są w to zaangażowani od początku, natomiast dr Krystyna Moroz-Łapin i dr Mirosław Szejbak mocno się przyczynili do tego, by dokumenty (dwa opasłe tomiska) zostały przygotowane w czas i zgodnie ze wszystkimi wymogami.

Jan Sienkiewicz

"Kurier Wileński" 17.07.2006 r.

17 07 2006 16:12