Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa
Polacy apelują o pomoc UE

Polacy, którzy od kilkunastu lat nie mogą się doczekać zwrotu nieruchomości na Litwie, kolejny raz manifestowali wczoraj przeciwko opóźnianiu przez władze tego procesu oraz nadużyciom związanym z przeprowadzeniem reformy. Wiec odbył się przed ambasadą Finlandii - kraju, który do końca br. przewodniczy pracom Unii Europejskiej. W manifestacji zorganizowanej przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie wzięło udział około stu osób.

Przeprowadzana na Litwie reforma rolna została już zakończona we wszystkich regionach kraju oprócz Wileńszczyzny. Właśnie w otaczających stolicę rejonach oraz samym mieście tempo reformy jest najwolniejsze. Prawowici spadkobiercy ziemi, w zdecydowanej większości polskiej narodowości, z trudem odzyskują ojcowiznę. W wyniku machinacji znaczna część gruntów blisko Wilna znalazła się w rękach osób niemających żadnych praw do jej prywatyzacji. W Wilnie i rejonie wileńskim wielu mieszkańców polskiej narodowości nie może odzyskać należących do nich nieruchomości.

Andrzej Kołosowski, Wilno
"NASZ DZIENNIK" 22.12.2006 r., Nr 298