Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Krzywdy niczym refren...

30 stycznia br. z jednodniową wizytą bawiła na Litwie minister spraw zagranicznych RP Anna Fotyga. W napiętym programie pobytu szefowa polskiej dyplomacji znalazła jednak czas, by w Domu Kultury Polskiej w Wilnie spotkać się z przedstawicielami społeczności polskiej. Towarzyszyli jej ambasador RP na Litwie Janusz Skolimowski, radca ambasady Paweł Cieplak oraz konsul generalny RP w Wilnie Stanisław Cygnarowski.

Zagajając spotkanie ambasador Janusz Skolimowski na wielce optymistycznej nucie mówił o aktualnych międzypaństwowych relacjach między Orłem Białym a Pogonią. Tenże duch cechował wystąpienie gościa z Macierzy.

Tonacja uległa jednak radykalnej zmianie, kiedy do głosu doszła strona druga. Prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz jako pierwszy wypunktował zadawnione problemy, z jakimi borykamy się na co dzień, a jakie w realizacji nie posuwają się ani w calu mimo solennych obietnic litewskich urzędów i instytucji. Ich słowna wersja została zresztą podbudowana przekazanymi na ręce pani minister dokumentami na pismie w tych kwestiach, z jakimi ZPL ma wystąpić niebawem do organizacji międzynarodowych.
Doznawane krzywdy niczym refren przewijały się również w pozostałych wystąpieniach obecnych na sali. Pytanie, czy po raz kolejny z zerowym skutkiem, pozostaje otwarte...

Inf. wł.

"Nasza Gazeta" luty 2007 r. ; Wilno