Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Filia w Wilnie

Od października w Wilnie rozpocznie działalność Filia Uniwersytetu w Białymstoku. Białostocka uczelnia będzie pierwszym polskim uniwersytetem z zagraniczną filią.


Obecnie na Uniwersytecie w Białymstoku studiuje ok. stu Polaków z Litwy. Jednak od października młodzi Polacy na Litwie nie będą musieli wyjeżdżać na studia do Polski. Zabiegi o to, aby powołać w Wilnie filię białostockiej uczelni, trwały ponad półtora roku. Na początku będą to trzyletnie studia licencjackie na dwóch kierunkach - informatyka i ekonomia. Na pierwszy rok studiów filia chce przyjąć do dziewięćdziesięciu osób. Siedziba uczelni ma się mieścić w Domu Polskim w Wilnie. Studia będą płatne, ale czesne niezbyt wygórowane - 600 złotych rocznie. Resztę kosztów zobowiązało się pokryć polskie Ministerstwo Edukacji. Zajęcia i wykłady poprowadzą pracownicy naukowi Uniwersytetu w Białymstoku. Co roku polskie szkoły średnie na Litwie kończy ponad 1200 maturzystów.

Adam Białous, Białystok
"NASZ DZIENNIK" ;23 marca 2007, Nr 70 (2783)