Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Przewodniczący Parlamentu Unii: Litwa powinna zadbać o sprawy litewskich Polaków

O sprawy litewskich Polaków powinna zadbać Litwa, ale też Polska powinna bardziej stanowczo domagać się stosowania przez ten kraj standardów unijnych wobec polskiej mniejszości - powiedział w Wilnie Hans-Gert Poettering.


Goszczący na Litwie przewodniczący Parlamentu Europejskiego spotkał się m.in. z liderami organizacji polskich. Rozmowę zrelacjonował w piątek w wywiadzie dla polskiej rozgłośni radiowej Znad Wilii przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) poseł Waldemar Tomaszewski.

- Podczas spotkania przewodniczący zaznaczył, że obowiązkiem każdego państwa unijnego jest dbanie o swoje wspólnoty - powiedział Tomaszewski. Poettering przytoczył przykład Austrii, która bardzo mocno zabiegała o prawa mniejszości austriackiej w południowym Tyrolu we Włoszech i dopięła swego. Również Polska powinna bardziej stanowczo domagać się, aby na Litwie były zachowane standardy unijne - relacjonował wypowiedź Poetteringa poseł AWPL.

- Polska dużo nam pomaga i jesteśmy bardzo wdzięczni za tę pomoc, ale powyższą wypowiedź wysokiego urzędnika unijnego traktujemy jako zachętę do jeszcze aktywniejszych działań - powiedział Tomaszewski.

Podczas czwartkowego spotkania z przewodniczącym PE liderzy społeczności polskiej na Litwie przedstawili problemy, z którymi się borykają, m.in. zwrotu ziemi, oświaty, polskich napisów w miejscach zwarcie zamieszkanych przez Polaków; problem pisowni nazwisk polskich oraz 5-procentowego progu wyborczego dla organizacji mniejszości narodowych (Polacy chcą jego likwidacji zgodnie ze standardami unijnymi).

W piątek dobiega końca dwudniowa wizyta przewodniczącego PE na Litwie, podczas której Hans-Gert Poettering spotyka się z przedstawicielami najwyższych władz kraju. Spotkanie w przedstawicielami społeczności polskiej odbyło się na życzenie obu stron.

Źródło : PAP :25-04-2008