Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


"Karta Polaka może zagrażać bezpieczeństwu Litwy"

Zagraniczne dokumenty potwierdzające tożsamość narodową, w tym Karta Polaka, mogą zagrażać bezpieczeństwu Litwy - uważa przewodniczący sejmowego komitetu spraw zagranicznych, Audronius Ażubalis. Ich posiadaczom może grozić nawet ograniczenie prawa do udziału w wyborach.

Sejmowy komitet spraw zagranicznych z udziałem dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Państwa Povilasa Malakauskasa rozpatrywał w piątek na zamkniętym posiedzeniu kwestię wydawanych na Litwie kart potwierdzających tożsamość narodową.

Według agencji BNS, w piątek podczas posiedzenia sejmowego komitetu rozważano też możliwość ograniczenia obywatelom Litwy, posiadaczom kart wydanych w obcych krajach, prawa do pracy w służbie państwowej, pełnienia służby wojskowej i prawa udziału w wyborach.

Było to już drugie posiedzenie sejmowego komitetu w tej sprawie; w przyszłym tygodniu planowane jest trzecie, po którym posłowie przedstawią rządowi propozycje dotyczące kart.

- To, że nie udało się nam podjąć szybkiej decyzji i postanowiono zwołać trzecie posiedzenie, wskazuje, że problem jest poważny - powiedział dziennikarzom po piątkowym posiedzeniu Ażubalis. Dodał, że "dalsze zwlekanie z jego rozstrzygnięciem może mieć negatywne skutki nawet dla bezpieczeństwa narodowego" kraju.

Według posła, problem polega na tym, że litewskie ustawodawstwo nie reguluje sprawy posiadania dokumentu potwierdzającego narodowość, wobec tego nie wiadomo, czy jest to zgodne z prawem i obowiązkami obywateli Litwy.

Sprawę kart litewscy politycy zamierzają rozstrzygnąć w oparciu o praktykę międzynarodową i zamierzają zwrócić się o pomoc do Komisji Europejskiej.

PAP ;2009-10-16,