Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Brawo „Macierz Szkolna”! Brawo Polacy!
20.11.2009, , mm/PAP ,

W Wilnie dokonano podsumowania 15. edycji konkursu „Najlepsza polska szkoła, najlepszy nauczyciel”. Sukces jest ogromny! Przed 15. laty jedynie 38 proc., w tym roku aż 77 proc. maturzystów szkół polskich na Litwie podjęło naukę na uczelniach wyższych.

Polska szkoła na Litwie jest dzisiaj szkołą konkurencyjną, dorównuje, a nawet przewyższa ogólny poziom nauczania w kraju – podkreślił przewodniczący Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski.

Przed 15. laty, gdy „Macierz Szkolna” postanowiła organizować konkurs „Najlepsza polska szkoła, najlepszy nauczyciel”, jego celem było przede wszystkim zainspirowanie polskich szkół do sięgania po lepsze wyniki. Dzisiaj z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że cel został osiągnięty. Szkoła polska kształci na wysokim poziomem, a nasi absolwenci świetnie radzą sobie na studiach w kraju i za granicą – mówi Kwiatkowski.

Laureatami tegorocznego konkursu zostało pięć szkół polskich Wilna i Wileńszczyzny, które osiągnęły najlepsze wyniki. Szkoły były oceniane według liczby maturzystów, którzy dostali się na studia, według ogólnego wyniku egzaminów maturalnych, a także liczby maturzystów, którzy składali egzamin z języka polskiego, chociaż nie jest on obowiązkowym egzaminem maturalnym.
Józef Kwiatkowski z satysfakcją odnotował, że 100 procent maturzystów szkół polskich składało w tym roku dodatkowy egzamin na maturze z języka polskiego.

Na Litwie obowiązkowy na egzaminem maturalnym jest jedynie egzamin z języka państwowego, czyli litewskiego. Uczniowie muszą złożyć jeszcze cztery egzaminy z przedmiotów, które wybierają z uwzględnieniem dalszego kierunku nauki. Egzamin z języka polskiego jest egzaminem dodatkowym, składanym na życzenie.

Obecnie na Litwie działa około 120 szkół z polskim językiem nauczania. Są to szkoły różnego szczebla poczynając od szkół początkowych, a na gimnazjach kończąc. Maturę w tym roku składało 1403 osoby w szkołach polskich.

mm/PAP