Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Rząd musi twardo bronić praw mniejszości

Katarzyna Zuchowicz 18-06-2010, ostatnia aktualizacja 18-06-2010 02:49

Michał Dworczyk, członek zarządu Wspólnoty Polskiej

Rz: Co pan myśli o zmianach oświatowych na Litwie?

Michał Dworczyk: Ustawa otwiera furtkę do ograniczenia polskiej oświaty na Litwie. A jeśli raz zostanie ona otwarta, nigdy potem nie uda się jej zamknąć. Projekt zawiera wiele niekorzystnych dla polskich szkół rozwiązań. Taka sytuacja będzie prowadziła do redukcji, a w dalszej kolejności do likwidacji polskiej oświaty na Litwie.

Dlaczego Litwinom tak bardzo zależy na tej ustawie?

Obecna koalicja rządząca na Litwie jest najbardziej konsekwentna od lat, jeśli chodzi o realizację programu osłabiania polskości na Wileńszczyźnie. Rząd powoli, ale systematycznie, ogranicza polską oświatę, likwiduje polskie napisy, wywiera presję na osoby, które manifestują swoją polskość. Niestety, cały czas istnieje zła atmosfera wokół polskiej mniejszości, a część nacjonalistycznych polityków litewskich stara się budować poczucie irracjonalnego zagrożenia ze strony Polski.

Jak Polska powinna reagować?

Niestety, na te wydarzenia państwo polskie nie reaguje we właściwy sposób. Nasze sygnały wysyłane w kierunku Litwy są niekonsekwentne i nieprzemyślane. Powinniśmy z jednej strony rozwijać szeroką współpracę (wspólne projekty społeczno-kulturalne, wymiana młodzieży, współpraca w dziedzinie energetyki), a z drugiej twardo domagać się poszanowania praw polskiej mniejszości, nie tylko w ramach stosunków bilateralnych, ale również na forum instytucji międzynarodowych. Polska powinna też opracować dobrą strategię promocyjną, której celem będzie zmiana naszego negatywnego wizerunku. Musimy pamiętać, że im lepiej będzie postrzegana Polska i Polacy, tym łatwiej będzie rozwiązywać problemy polskiej mniejszości na Litwie.

Rzeczpospolita