Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Kwiaty w Zułowie z okazji urodzin Piłsudskiego

Przedstawiciele Związku Polaków na Litwie (ZPL) w niedzielę, w dniu 143. urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, złożyli kwiaty w Zułowie, gdzie urodził się Piłsudski.

Z inicjatywy ZPL przed pięcioma laty w odległym o 60 km od Wilna Zułowie, w miejscu gdzie stał dom Piłsudskich, odsłonięto kamień pamiątkowy. Tym samym zapoczątkowano odbudowę Rezerwatu Pamięci Piłsudskiego według projektu architekta Romualda Gutta z 1937 roku.

Z prac, jakie zostały wykonane przed wojną przy budowie Rezerwatu, przetrwał jedynie dąb posadzony 10 października 1937 roku przez prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego i wdowę po marszałku, Aleksandrę Piłsudską.

Przed kilkoma laty ZPL nabył w Zułowie, gdzie stał dworek Piłsudskich, działkę o powierzchni ponad czterech hektarów.

Polacy na Litwie chcą odbudować Rezerwat na 150. rocznicę urodzin marszałka i uczynić z niego miejsce pamięci narodowej, a także postawić tu pomnik Piłsudskiego.

„Niektórzy uważają, że to są zbyt ambitne plany, że społeczna organizacja, jaką jest nasz związek, finansowo nie udźwignie takiego przedsięwzięcia. My jesteśmy jednak dobrej myśli” – powiedział PAP sekretarz ZPL, Edward Trusewicz.

Od kilku lat litewscy Polacy wpłacają pieniądze na konto akcji ZPL: „Zułów – miejsce pamięci narodowej”. Teraz ZPL postanowił zaangażować do odbudowy tego historycznego miejsca Polaków rozsianych na całym świecie. W sobotę w TVP Polonia został wyemitowany koncert polskich zespołów i wykonawców z Wileńszczyzny w celu popularyzacji odbudowywanego Rezerwatu Pamięci Piłsudskiego.

Chętni, którzy zechcą wesprzeć finansowo akcję ZPL „Zułów – miejsce pamięci narodowej”, znajdą numer konta na stronie internetowej: www.zpl.lt.

PAP ; 5.12.2010 r.


Środki pieniężne możecie Państwo przelać na konto ZPL w Polsce:
nr 30 1020 1332 0000 1002 0680 8473
(NIP ZPL 190771032),
ZUŁÓW – MIEJSCEM PAMIĘCI NARODOWEJ”