Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Polacy zbierają podpisy

Około 10 tys. osób w ciągu kilku tygodni podpisało się pod listem otwartym do przedstawicieli najwyższych władz Litwy i Polski w sprawie obrony oświaty polskiej na Litwie.

List wystosowali rodzice uczniów szkół polskich na Litwie.

Od czwartku podpis pod listem można złożyć również za pośrednictwem internetu. W ten sposób także rodacy w Polsce i na świecie mogą wesprzeć litewskich Polaków w ich walce o oświatę w języku ojczystym.

W liście otwartym wyraża się zaniepokojenie planowanym przez Sejm Litwy przyjęciem projektu nowelizacji ustawy o oświacie, który - jak napisano - zawiera założenia dyskryminujące mniejszości: stopniowe zwiększanie w szkołach mniejszości narodowych, w tym polskiej, liczby przedmiotów wykładanych w języku litewskim i ujednolicenie we wszystkich szkołach egzaminu maturalnego z języka litewskiego.

Projekt ustawy zakłada też optymalizację sieci szkół, m.in. poprzez zamykanie w małych miejscowościach szkół mniejszości narodowych i pozostawianie tam jedynie szkół litewskich.

"Jesteśmy przekonani, że przyjęcie obecnego projektu nowej ustawy doprowadzi do zlikwidowania polskiego szkolnictwa na Litwie oraz przymusowej asymilacji litewskich Polaków i utraty ich tożsamości narodowej i kulturalnej" - czytamy w liście.

Autorzy żądają "zachowania szkolnictwa polskiego w pełnym wymiarze w zakresie szkoły początkowej, podstawowej i średniej". Apelują o poparcie ich walki o zachowanie szkoły polskiej i o złożenie podpisu na stronie "Wilnoteki"

Jak zaznaczają autorzy listu, chociaż przyjęcie nowelizacji ustawy zostało przełożone na wiosenną sesję parlamentarną, "ciągle nie wiadomo, w jakim ostatecznym kształcie zostanie on przyjęty".

PAP
23-12-2010