Podkomisja od repatriacji

Posłowie powołali wreszcie podkomisję, która rozpatrzy obywatelski projekt ustawy o powrocie do Ojczyzny zesłańców i ich rodzin.

Podkomisja została powołana na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji: Administracji i Spraw Wewnętrznych, Łączności z Polakami za Granicą oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Poseł Piotr Zgorzelski (PSL), przewodniczący komisji samorządowej, zaproponował, aby w podkomisji zasiadali, oprócz niego, posłowie: Józef Lassota, Marek Biernacki, Adam Żyliński, Ligia Krajewska, Halina Rozpondek, Joanna Fabisiak (wszyscy Platforma Obywatelska), Małgorzata Marcinkiewicz (Ruch Palikota), Eugeniusz Czykwin (SLD) i Patryk Jaki (Solidarna Polska). Ostatecznie w podkomisji zastąpi go kolega klubowy Tadeusz Woźniak. PiS zgłosiło z kolei posłów: Jana Dziedziczaka, Artura Górskiego i Małgorzatę Gosiewską.
Tak duża liczba reprezentantów partii rządzącej wywołała niepokój opozycji. - Chciałbym zaprotestować przeciwko tej proporcji, która nie ma nic wspólnego z wielkością klubu parlamentarnego - oponował Jarosław Zieliński (PiS), wiceprzewodniczący komisji administracji. Zwrócił uwagę, że należałoby ten protest przekuć w czyn i w ogóle odmówić zasiadania w tej podkomisji, skoro taki jest dyktat, jednak w poczuciu "odpowiedzialności za sprawę, która jest bardzo ważna", Prawo i Sprawiedliwość także zgłosiło swoich kandydatów.
Sprzeciw wobec ogłoszonego przez Zgorzelskiego składu zgłosiła również Solidarna Polska. Na dynamiczną i owocną pracę parlamentarzystów liczą przedstawiciele strony społecznej, którzy wnieśli projekt ustawy do Sejmu jeszcze w poprzedniej kadencji w 2010 roku. Mam nadzieję, że nasz projekt, pod którym podpisało się około 300 tys. Polaków, będzie uchwalony - podkreśla Aleksandra Ślusarek, reprezentująca Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Związek Repatriantów Rzeczypospolitej Polskiej.

JAC

NASZ DZIENNIK

Sobota-Niedziela, 31 marca - 1 kwietnia 2012, Nr 77