Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Trzymajmy się korzeni

Polacy mieszkający na obczyźnie spragnieni są kontaktu z Ojczyzną. Wspólne spotkania, rozmowy o radościach i problemach występujących w krajach zamieszkania są im niezmiernie potrzebne. To w ich trakcie wyrażają swoje wielkie przywiązanie do Ojczyzny. Wyjazd, często niezamierzony, nie odciął ich od korzeni, od polskości. Choć na co dzień znajdują się daleko od Polski, pozostali patriotami. W kontaktach z Ojczyzną pomagają im choćby coroczne spotkania podczas Forum Polonijnego.
W tym roku w Toruniu odbyło się jubileuszowe X Forum Polonijne, tym razem pod hasłem "Ojczyzna w łączności z Polonią świata". Organizatorami były Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego. W tym roku spotkanie miało nieco inny, radośniejszy charakter. Uczestnicy dwudniowego zjazdu, który miał miejsce w dniach 22-23 kwietnia, wyrażali zadowolenie ze sprawowania władzy w Ojczyźnie przez ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość. Mają też nadzieję na docenienie przez rządzących tego wielkiego potencjału, jakim jest ogromna liczba Polaków na świecie.

Dom wszystkich Polaków
Australia, Argentyna, Brazylia, Urugwaj, Paragwaj, USA, Kanada, Szwecja, Norwegia, Hiszpania, Szwajcaria, Niemcy, Węgry, Austria, Białoruś, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia - z tych krajów przybyli uczestnicy toruńskiego Forum. Było ono bogate w przeżycia, spotkania i wydarzenia. W sobotni poranek Forum otworzyli o. Tadeusz Rydzyk - rektor WSKSiM, i kapitan Zbigniew Sulatycki - honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. - Przyjechaliście do Torunia, zdając sobie sprawę z tego, że nic tu nie otrzymacie od strony materialnej. Przyjechaliście, bo my ofiarowujemy wam miłość i służbę - mówił Zbigniew Sulatycki i zaznaczył, że w naszej Ojczyźnie zawsze winno być miejsce dla wszystkich Polaków. - Matka nie może dzielić swoich dzieci. Matka kocha je równo. Jednak bardziej opiekuje się tymi, które wymagają większej opieki - dodał prezes PSM-G. Otwarcie obrad X Forum Polonijnego uświetnił występ orkiestry Victoria z warszawskiego Rembertowa. Forum towarzyszyła także wystawa malarstwa i rzeźby pt. "Sacrum w sztuce". Swoje dzieła wystawili na niej artyści związani ze środowiskiem toruńskim i wrocławskim.

Otwarcie i poświęcenie Centrum
Po raz pierwszy Forum Polonijne odbyło się w nowych budynkach powstającego Centrum Polonia in Tertio Millenio. Po Mszy Świętej, celebrowanej w auli Centrum przez pasterza diecezji toruńskiej, księdza biskupa Andrzeja Suskiego, nastąpiło poświęcenie obiektów. - Uczestniczymy w uroczystym otwarciu i poświęceniu Polonia in Tertio Millenio. Należy się wielkie uznanie Ojcu Dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi za realizację bardzo śmiałego pomysłu - mówił ks. bp Andrzej Suski. - Kiedy jakieś trzy lata temu opowiedziałem księdzu biskupowi o pomyśle i spytałem, co on o tym sądzi, powiedział: budować, tylko szybko, bo później nie będzie się chciało - wspominał ojciec Tadeusz Rydzyk. - Dzieło to jest tym bardziej cenne, że stanowi dar społeczeństwa. Na ten dar składają się modlitwy i ofiary wielu ludzi - dodał ksiądz biskup, który po Eucharystii przeszedł po budynku, by poświęcić poszczególne pomieszczenia i sale wykładowe. W uroczystości uczestniczyli także studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, którzy od października zamieszkują jeden z budynków stanowiących hotel akademicki. Teraz poza aulą i salami wykładowymi studenci zyskali stołówkę, przestronną bibliotekę i czytelnię, a także salę do ćwiczeń gimnastycznych. - Życzę profesorom i studentom, by jak najlepiej mogli realizować postawione przed nimi cele - mówił o. Zdzisław Klafka, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. - Niech przekazywana tu wiedza zaowocuje tymi wartościami, które uszlachetniają człowieka i całe społeczeństwo - dodał ksiądz biskup Andrzej Suski.
Przed poświęceniem dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do szybkiego powstania obiektów. Trzy budynki w ciągu 20 miesięcy budowały głównie toruńskie firmy. - Dziś nastało oczekiwane święto. Stanął dom wybudowany rękoma polskiego, toruńskiego robotnika - mówił w czasie otwarcia prezydent Torunia Michał Zaleski. Docenił "fantastyczny optymizm, hart ducha i umiejętności organizatorskie o. Tadeusza Rydzyka".

Pożądana zmiana na placówkach
Z Polakami reprezentującymi organizacje polonijne Europy, Australii, Ameryki Północnej i Południowej w czasie Forum spotkali się przedstawiciele formacji rządzącej oraz parlamentarzyści i eurodeputowani. W obradach uczestniczyli między innymi przedstawiciel prezydenta RP były premier Jan Olszewski, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Andrzej Lepper. Rząd reprezentowali minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz wiceminister transportu Zbigniew Wysocki. Przybyli także wojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Józef Jaworski. Spotkania z gośćmi Forum sprawiły przybyłym Polonusom wiele radości. Po raz pierwszy zostali wysłuchani przez rządzących, z którymi mogli podzielić się tym, co ich trapi. Po raz pierwszy też mieli nadzieję na wysłuchanie swych postulatów. Okazuje się, że bez względu na to, jakie kraje zamieszkują na obczyźnie, borykają się z podobnymi problemami, tzn. z peerelowską obsadą placówek dyplomatycznych. - Ambasady i konsulaty działają nie najlepiej; realizując agenturalne zadania, zawiodły pokładane w nich nadzieje - mówił Jerzy Darski, prezes Polskiego Komitetu Obywatelskiego w Chicago. - Dopóki nie zmienimy ludzi ze starego portfela, nie będzie dobrze - dodał redaktor Zbigniew Tyszko z Norwegii. - Jeśli mamy oddychać dwoma płucami, musimy zmienić tę sytuację - dodał Aleksander Oczak, członek zarządu Stowarzyszenia "Nasza Polonia" w Australii.

Wybitny mąż stanu
W czasie Forum Polonijnego na dziedzińcu przed gmachem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odsłonięto kolejne popiersie wielkiego Polaka. Tym razem stanęło popiersie Ignacego Jana Paderewskiego. Sylwetkę tego wielkiego męża stanu przedstawił dr Jan Konopka, członek zarządu Towarzystwa Paderewskiego oraz członek dyrekcji Muzeum im. Paderewskiego w Morges w Szwajcarii. Prelegent przedstawił referat "Ignacy Jan Paderewski - trybun Narodu Polskiego". Przypomniał w nim między innymi słowa Ignacego Paderewskiego wyrażające jego wielką miłość do Ojczyzny, na przykład te wypowiedziane w 1899 roku w zniewolonej Warszawie na przyjęciu wydanym na jego cześć: "Ja jestem Polakiem, duszą i ciałem tej naszej ziemi oddany. Ziemi, której zapomnieć nie wolno nikomu z nas. (...) I wszędzie i zawsze ta wielka, bolesna i potężna miłość idzie ze mną" - cytował dr Jan Konopka.

Przeciw medialnym atakom
Uczestnicy X Forum Polonijnego wyrazili swoje oburzenie napaściami na Radio Maryja i jego dyrektora ojca Tadeusza Rydzyka. Radio Maryja, Telewizja Trwam, "Nasz Dziennik" i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej to filary dla wolnej Polski - mówili uczestnicy spotkania Polonii świata. - Wielu z nas zna i ceni dzieje Polski, która w swej ponadtysiącletniej historii musiała często walczyć o przetrwanie i zdołała zachować niepodległość, zawsze odnajdując oparcie w Kościele katolickim - mówiła Rosalia Martinez z Paragwaju, reprezentująca Unię Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej. - Nieobca jest nam także działalność Radia Maryja i TV Trwam. Popieramy was z całego serca i życzymy sukcesów - dodała.
Pułkownik Leopold Biłozur odczytał list od Jana Kobylańskiego, prezesa USOPAŁ, w którym ten zapewnił o solidarności z dobrymi dziełami powstałymi przy Radiu Maryja. "Od lat towarzyszymy wam z bliska i podziwiamy, i popieramy tę waszą inicjatywę i ogromną pracę realizowaną przez was w kraju i poza jego granicami, tym bardziej że w tej chwili jesteście praktycznie jedyną instytucją medialną pracującą z przekaźnikami prasowymi, radiowymi i telewizyjnymi o profilu głęboko katolickim i patriotycznym. Od lat Radio Maryja, TV Trwam, 'Nasz Dziennik' to filary dla wolnej Polski" - napisał Jan Kobylański.
Przedstawiciele Polskiej Żeglugi Morskiej ze Szczecina ofiarowali dyrektorowi Radia Maryja ojcu Tadeuszowi Rydzykowi medal z okazji 55-lecia powstania zakładu. Podziękowali tym samym za pomoc Radia Maryja w uratowaniu przedsiębiorstwa.

Uzdrowić Polskę
Nie tylko Polacy zza granicy wyrażali poparcie dla działalności Radia Maryja, które od lat jest dla nich ostoją i pomocą w trudnym życiu na obczyźnie. - Moja tu obecność jest wyrazem solidarności i wsparcia dla Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka w związku z napaściami medialnymi - zaznaczył przybyły w sobotni wieczór minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Broniąc tej instytucji, w której jesteśmy, bronimy wszystkiego, co określa nasze życie indywidualne i zbiorowe, co określa naszą godność - dodał dzień później Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Minister Zbigniew Ziobro podzielił się z uczestnikami Forum działaniami swojego resortu. - Skala rozmaitych trudności jest niebywała, musimy borykać się z zastanymi problemami. Jednak nie przyszliśmy z założeniem, że będzie łatwo - zapewniał Zbigniew Ziobro. Spotkanie w Toruniu wypadło ministrowi tuż przed podróżą do Londynu. Tłumaczył motywy wyjazdu: - Koncentrujemy się na walce z chuliganami. Jeśli Anglicy poradzili sobie z tym problemem, to my też możemy. Minister sprawiedliwości dodał, że resort pracuje nad projektem sądów 24-godzinnych, które pomogłyby w walce z chuligaństwem.

Stracone lata
W niedzielne popołudnie uczestnicy Forum spotkali się z byłym premierem, a obecnie doradcą prezydenta RP Janem Olszewskim oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Polacy reprezentujący organizacje polonijne na całym świecie wyrazili nadzieję na poprawę warunków współpracy między nimi a rządzącymi. - Wreszcie głosowałem na partię, która wygrała wybory, i na zwycięskiego prezydenta. Ale po kilku miesiącach widzę, że najpierw musimy ratować rząd - stwierdził dr Przemysław Zagierski z Uniwersytetu w Oslo. Prezes Jarosław Kaczyński powiedział, że ostatnie 17 lat zmarnowano, jeśli chodzi o polskie stosunki międzynarodowe, sprawy polonijne również zostały bardzo zaniedbane. Podobne zdanie wyraził Jan Olszewski. Ostatnie 17 lat określił jako wielkie rozczarowanie. - Jeśli ktoś powiedziałby mi wtedy, że po 17 latach tysiące młodych ludzi będzie zmuszonych do wyjazdu, nie z powodów politycznych, nie z powodu prześladowań, lecz z tego samego powodu, który zmusił do wyjazdu waszych przodków - z powodu poszukiwania chleba, nie uwierzyłbym - powiedział Olszewski uczestnikom Forum. - To jest sytuacja dramatyczna - dodał. - To spotkanie napawa nadzieją - zauważył prezes Kaczyński. - Jeśli zadam pytanie, czy warto być Polakiem, i spojrzę na Europę, na świat, to odpowiedź nie jest taka oczywista. Ale państwo, którzy przyjechaliście na to Forum, odpowiadacie jednoznacznie. Za to dziękuję - dodał prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jeden z postulatów zgłoszonych przez Jerzego Darskiego, reprezentującego Polski Komitet Obywatelski w Chicago, mówił o powołaniu niezależnego organu opiniodawczego - Komitetu ds. Polonii przy Prawie i Sprawiedliwości.

Budujmy na skale
Na pomoc ze strony Polski czekają przede wszystkim nasi rodacy za wschodnią granicą. - Jesteśmy zdani na siebie i Pana Boga pod własnym, polskim sztandarem. Nie dajemy się pognębić, chociaż drugi system polityczny okazał się bardziej antypolski niż ten pierwszy. Przeżyliśmy pewien szok - mówił Michał Mackiewicz, prezes Związku Polaków na Litwie. - Walczymy o obronę polskości, dobrego imienia Polaków, naszą niezakłamaną historię - dodał. Polacy na Litwie próbują uzyskać od tamtejszych władz realizację zapisów traktatu polsko-litewskiego o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, między innymi prawa do używania imion i nazwisk w języku polskim, matury z języka polskiego, zwrotu ziemi i innego znacjonalizowanego mienia Polaków w Wilnie i na Wileńszczyźnie, a także prawa do podwójnego obywatelstwa. - Prawo do podwójnego obywatelstwa przysługuje jedynie etnicznym Litwinom. Inni, przyjmując obce obywatelstwo, muszą oddać litewskie - tłumaczył Michał Mackiewicz. - Chcemy być równi wśród równych. Żyjemy na swojej ziemi, nigdzie nie wyjeżdżaliśmy, nie szukaliśmy cudzego chleba - dodał prezes Związku Polaków na Litwie.
Ewangeliczne życzenia do uczestników X Forum Polonijnego skierował ksiądz Jerzy Morkis pracujący w Kurytybie w Brazylii. - Ludzie roztropni budują dom na skale. Domem jesteśmy my, nasze rodziny, nasze wspólnoty, organizacje. Jeśli będziemy budować na skale, wtedy wszystkie prześladowania, trudności będą sprawdzały moc tych domów. Życzę, byśmy z mocą Chrystusa budowali nasze wspólnoty na skale - powiedział ksiądz Jerzy Morkis.

Katarzyna Cegielska

"Nasz Dziennik" 2-3.05.2006 r. nr 102