Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Jasna Góra czeka na Kresowian !

          XIII Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę 30 czerwca – 1 lipca 2007, zapowiada się wyjątkowo! Może dlatego, że w Polskim Radiu Katowice odezwała się po latach radiowa „Lwowska Fala” (102,2 FM niedziela godz. 10.10.) przypominając, że Kresowianie żyją i nadal konsekwentnie działają.
„Lwowska Fala” przywołuje nie tylko tamten klimat i tamtych ludzi ale mówi także o sprawach i wydarzeniach, które tworzą dzień dzisiejszy i przyszłość Kresów. Tych za wschodnią granica i tych, co pozostały w nas, pochodzących „stamtąd’.
Internet sprawił, że audycja trafia do szerokiego kręgu słuchaczy – również za oceanem i do ludzi młodych, którzy wcześniej nie interesowali się tą tematyką,
a masowo napływające zgłoszenia udziału w Zjeździe stanowią dowód, że Kresowość jest nie tylko dziedziczna, ale i zaraźliwa. Poza starszymi rocznikami, urodzonymi na Kresach, odzywają się Kresowianie w drugim i trzecim pokoleniu, a także słuchacze, którzy wcześniej nigdy na Kresach nie byli.
To dobrze rokuje na przyszłość i stanowi odpowiedź dla tych, którzy zwykli mawiać, że problem Kresów i Kresowian skończy się wraz z odejściem ostatnich, którzy zdążyli się tam urodzić.
Nie skończy się. Kresowianie już mają następców!
          Patronat medialny nad Zjazdem objęło Polskie Radio Katowice, swoją obecność zapowiedzieli posłowie i senatorowie PiS i LPR, m.in. senator Dorota Arciszewska –Mielewczyk, senator Jadwiga Rudnicka, posłowie: Marek Kawa i Wojciech Szarama, Powiernictwo Polskie, przedstawiciele organizacji polskich zza wschodniej granicy, Kongresu Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej.
- Zjazd poprzedzi uroczysty III Koncert z cyklu „Kresy śpiewają dla Bytomian”, połączony z wręczeniem Towarzystwu Miłośników Lwowa Oddz. Bytom dyplomu laureata VIII Edycji Konkursu Pro Publico Bono na najlepsze dzieło obywatelskie 2006 r. Odbędzie się w przeddzień Zjazdu - 29 czerwca w Operze Śląskiej w Bytomiu.
          Zjazd rozpocznie się w sobotę 30 czerwca o godz. 11.00 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. W niedzielę 1 lipca – w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej mszę św. w intencji wszystkich żyjących i zmarłych Kresowian w kraju i na emigracji - koncelebrować będzie Abp Stanisław Nowak. Spotkamy się także w sobotę na różańcu kresowym i apelu jasnogórskim.
Jak co roku, podczas jasnogórskiej pielgrzymki i zjazdu - odbędzie się Forum Kresowe, dające możliwość wypowiedzi każdemu z uczestników. Poprzedzą je wystąpienia tematyczne: Ewy Siemaszko, autorki monumentalnego dzieła
o eksterminacji ludności polskiej na Wołyniu, znanego pisarza i publicysty - Stanisława Srokowskiego („Repatrianci”, „Duchy dzieciństwa”, ”Nienawiść”)
i prof. Stanisława Niciei – (autora „Cmentarza Łyczakowskiego” i „Cmentarza Obrońców Lwowa” ), który tym razem poprowadzi nas po „Twierdzach kresowych Rzeczpospolitej”. Przewidziana jest także debata obywatelska
o patriotyzmie wg. Jana Pawła II „Pamięć- Tożsamość -Odpowiedzialność”
z udziałem Rady Fundacji Pro Publico Bono.
W Koncercie Jasnogórskim zaśpiewają „Poleskie Sokoły” – polski zespół z Żytomierza, laureat Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. Mini recital zapowiedział także Roman Kołakowski - lwowski bard, twórca własnego teatru autorskiego, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Piosenki.
          Filmy dokumentalne o Polakach na Kresach wraz z opowieściami o reporterskich podróżach na wschód - zaprezentuje redaktor Ewa Szakalicka z TV Polonia.
          Spotkamy się także na koncercie pieśni patriotycznych „W hołdzie Macierzy i Kresom”. Poprowadzi go wieczorem, przy wspólnym ognisku po apelu jasnogórskim - Aleksander Markowski, znany z cyklicznych spotkań z piosenką i artykułów o zapomnianych polskich pieśniach w tygodniku katolickim „Niedziela”. Będzie kabaret „Pacałycha”, będą „Tyligentne batiary”. Nie zabraknie okazji do interesujących spotkań, wielkich wzruszeń i wspólnych ustaleń dotyczących działań na przyszłość!
Na jasnogórską pielgrzymkę i zjazd - w imieniu Dyrektoriatu Światowego Kongresu Kresowian zapraszam działające w kraju i poza jego granicami organizacje kresowe, kombatanckie i charytatywne, zapraszam weteranów ruchu kresowego i ludzi młodych, zainteresowanych współpracą, a także osoby niezrzeszone, którym bliskie są sprawy Kresów.
      Czekamy na Wasze zgłoszenia i na obecność każdego z Was: członków wielkiej kresowej rodziny, sympatyków i przyjaciół Kresów.

                     Jan Skalski
                     Prezes
                Światowego Kongresu Kresowian


Wszelkich dodatkowych informacji udziela i rezerwacje noclegów przyjmuje:
Centrum Kresowe – 41-902 Bytom ul. Moniuszki 13
Tel/fax: 032-281-51-51
lub: 032-281-28-07
mail: kongreskresowian@vp.pl
www.kresowianie.avx.pl, www.kresowianie.org,