Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


WROCŁAWSKI KLUB FRONDY
oddział terenowy Klubu Frondy
z siedzibą w Warszawie


DOLNOŚLĄSKA INICJATYWA HISTORYCZNA

DLACZEGO POWINNO POWSTAĆ MUZEUM KRESÓW WSCHODNICH?
konferencja

Dolnośląska Inicjatywa Historyczna wraz z Wrocławskim Klubem Frondy zapraszają na konferencję z panelem dyskusyjnym, poświęconą Kresom Wschodnim i powstaniu Muzeum Kresów Wschodnich.

Konferencja odbędzie się 5 listopada br. (czwartek) o godzinie 11.00 w auli Politechniki Wrocławskiej, budynek „A1”, ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 27.

Prelegentami będą: ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, prof. Julian Winnicki oraz Stanisław Srokowski. Przygotowali oni wystąpienia na następujące tematy:

? Oddziaływanie Kresów Wschodnich na współczesną historię i politykę (prof. J. Winnicki),
? Prawda o ludobójstwie dokonanym przez OUN/UPA na Polakach, Żydach, Ormianach w latach 1939-1947 i wiedza w Polsce na ten temat oraz kwestia skali przesiedleń (ks. T. Isakowicz-Zalewski),
? Rola kultury i nauki na przedwojennych Kresach (Stanisław Srokowski).

Moderatorem konferencji będzie prof. Andrzej Wiszniewski. Po wygłoszeniu referatów zaplanowano krótką przerwę, a po niej dyskusję prelegentów i zaproszonych gości. Organizatorzy zapewniają uczestnikom możliwość czynnego udziału w dyskusji – poprzez zadawali pytań z sali.

Swój udział w konferencji zapowiedział Czesław E. Blicharski, ostatni żyjący w Polsce żołnierz 300 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej”, badacz dziejów Tarnopola i historii Kresów Wschodnich. Po zakończeniu części dyskusyjnej odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Było sobie miasteczko”, w której weźmie udział reżyser – Maciej Wojciechowski.

Po wyjściu z auli będzie można nabyć książki autorstwa ks. Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego, Stanisława Srokowskigo, a także publikacje wydawnictwa Fronda.

Patronat medialny nad konferencją sprawują portal Fronda.pl oraz „Gazeta Polska”.Dolnośląska Inicjatywa Historyczna
tel.: (71) 332 33 06
e-mail: dih-wro@wp.pl
www: www.dih.org.pl