Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Kresowianie w europejskiej rodzinie wypędzonych i wysiedlonych

wtorek, 29 czerwca 2010

W jednym dniu zbiegły się nam w tym roku dwa wyjątkowe wydarzenia, w których my, Kresowianie, winniśmy uczestniczyć. Ten dzień – to 4 lipca, data zarówno drugiej tury wyborów prezydenckich jak i kolejnego, XVI Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian na Jasną Górę.

Dla tych, którym do Częstochowy niedaleko – uczestnictwo w Zjeździe i głosowanie w tym samym dniu – nie będzie stanowiło problemu. Tym, co przyjadą z drugiego krańca Polski - problem rozwiąże zaświadczenie o prawie do głosowania. Wydane wcześniej w miejscu zamieszkania przez lokalną Komisje Wyborczą, pozwoli glosować w dowolnym lokalu wyborczym na terenie całego kraju. Na przykład - tuż obok Jasnej Góry.

A przyjechać koniecznie trzeba. Los sprawił, ze to właśnie my, Kresowianie, dostąpiliśmy niezwykłej łaski, by w tym szczególnym dniu w Jasnogórskim Sanktuarium modlić się o błogosławieństwo dla Ojczyzny i dar mądrości dla Polaków decydujących o wyborze przyszłego prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
To nie jedyny powód, dla którego powinniśmy stawić się na Jasnej Gorze na kolejnym Zjeździe i Pielgrzymce Kresowian. Nie przestajemy żądać się prawdy, – czego głośno domagaliśmy się podczas poprzedniego Zjazdu przypadającego w 65 rocznicę ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA na Polakach na Kresach Wschodnich.

W ubiegłym roku honorowego patronatu i poparcia naszym żądaniom udzielił Prezydent Rzeczypospolitej śp. Lech Kaczyński. W swym przesłaniu do Kresowian pisał: „Dopiero w wolnym kraju, w odrodzonej Rzeczpospolitej możemy odwiedzać i upamiętniać mogiły ofiar, badać i przekazywać przyszłym pokoleniom prawdę o unicestwieniu polskich Kresów, o ludobójstwie i wygnaniu. Zobowiązani jesteśmy głośno powiedzieć, ze taka tragedia nigdy już nie może się powtórzyć. Krokiem na tej drodze jest uznanie prawdy, żal za winy i wybaczenie.”

W tym konsekwentnym żądaniu prawdy - nie będziemy osamotnieni. Związek Wypędzonych z Kresów Wschodnich, organizacja członkowska Światowego Kongresu Kresowian – została z dniem 1 maja br. przyjęta do Europejskiej Unii Narodów Wypędzonych i Wysiedlonych z siedzibą w Trieście.

E U N W i W jest międzynarodową organizacją działającą w oparciu o struktury Unii Europejskiej. Delegacja Unii na czele z jej Sekretarzem Generalnym Massimiliano Lacota zadeklarowała swój udział w tegorocznych jasnogórskich uroczystościach.

Oczekujemy także obecności przedstawicieli IPN-u, Wspólnoty Polskiej, posłów i senatorów z wszystkich opcji politycznych; z prawicy i lewicy. Ich obecność na Zjeździe - jest dla nas miernikiem zainteresowania klubów parlamentarnych sprawami Kresów i Kresowian. W minionym tygodniu zaproszenie na Zjazd Kresowian miałam zaszczyt wręczyć panu Jarosławowi Kaczyńskiemu, kandydatowi na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, któremu Światowy Kongres Kresowian udzielił swojego poparcia w wyborach.

Spodziewamy się także przyjazdu przedstawicieli organizacji kresowych, z którymi mieliśmy okazje spotkać się niedawno w Domu Polonii w Pułtusku. Podczas wspomnianego spotkania, którego inspiratorem był nieodżałowanej pamięci Marszałek Maciej Płażyński – wystąpiliśmy z propozycją kontynuowania współpracy dot. powołania Muzeum Kresów i skoordynowania kolejnego spotkania przedstawicieli organizacji kresowych z terminem Światowego Zjazdu Kresowian na Jasnej Gorze.

Tragedia smoleńska zabrawszy nam ludzi, w których Kresowianie znajdowali oparcie dla działań na rzecz Polaków na granicą – pokrzyżowała również te plany. Nie przestajemy jednak żywić nadziei, ze przez pamięć o tych wybitnych postaciach – zmobilizujemy wszystkie siły, by podjętą współpracę kontynuować.

Jasna Góra czeka na Kresowian. Również na Ciebie. Jednością silni bądźmy w tym dniu razem!

Danuta Skalska
rzecznik Światowego Kongresu Kresowian


Bytomskie Centrum Kresowe(Bytom ul. Moniuszki 13), będące siedzibą biura krajowego Światowego Kongresu Kresowian udziela wszelkich informacji dodatkowych (tel. 32-281-51-51, 32-281-28-07, e- mail:kongreskresowian(at)vp.pl); organizuje także wyjazd zbiorowy na Jasną Górę. Podobnie organizują wyjazdy środowiska kresowe, Przyjaciele i sympatycy ruchu kresowego w całym kraju, członkowie organizacji kombatanckich i charytatywnych, oddziały Uniwersytetu III Wieku i Akcji Katolickiej w wielu miastach w Polsce.

Ze względu na to, ze wszystkie uroczystości odbywają się na terenie Jasnogórskiego Sanktuarium – nie mamy możliwości zorganizowania cateringu. Rezerwacja miejsc noclegowych: Dom Pielgrzyma tel.034-377-75-64

www.kresowianie.avx.pl