Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa
List do Prezesa Zarzadu Polskiego Radia Rzeszów

Szanowny Pan
Jarosław Gawlik
Prezes Zarządu
Polskiego Radia „Rzeszów” S.A.

Szanowny Panie Prezesie,

Światowy Kongres Kresowian z dużym zdziwieniem i zaniepokojeniem przyjął fakt wstrzymania emisji audycji „Kresowe Dziedzictwo” na antenie Polskiego Radia „Rzeszów”.

Dla środowisk kresowych w kraju i za granicą audycja ta była wizytówką Radia „Rzeszów”; wizytówką budzącą szacunek i uznanie za podejmowanie tematyki polskiego dziedzictwa kulturowego pozostawionego na Kresach i przypominanie, ustami świadków, prawdziwej historii tych ziem i dramatycznych losów ich polskich mieszkańców.

Audycja była ważna nie tylko dla odchodzącego pokolenia Kresowian ale przede wszystkim dla młodszych pokoleń Polaków; tych, którym peerelowska szkoła nie dawała żadnych możliwości zdobycia tej wiedzy - i tych, którym w większości szkół niepodległej Polski dawkuje się tę tematykę nader pobieżnie.

Autor audycji, Jacek Borzęcki, łączy profesjonalizm z emocjonalnym zaangażowaniem. Ze swoich częstych wyjazdów za wschodnią granicę przywoził relacje z aktualnych wydarzeń w środowiskach polskich na Ukrainie, poruszał istotne dla tamtejszych społeczności problemy i rozmawiał z wieloma niezwykłymi Rodakami, których ciekawe wypowiedzi mogliśmy usłyszeć w tej audycji.

Panie Prezesie!
Rozumiemy niełatwą sytuację finansową rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, ale nie sposób zaprzeczyć, że radio publiczne, utrzymywane z abonamentu słuchaczy, jest po prostu zobowiązane do poważnego traktowania swojej funkcji misyjnej.

O ile nam wiadomo, - Pańskie oszczędnościowe cięcia ominęły audycję „Skrynia” dla nielicznej w naszym kraju mniejszości ukraińskiej, natomiast uderzyły w Polaków; nie tylko tych z kresowym rodowodem, ale wszystkich, którym wiedza na temat kresowego dziedzictwa jest po prostu potrzebna.

W ich imieniu apelujemy do Pana o zrewidowanie decyzji, sprawiedliwe potraktowanie słuchaczy i przywrócenie „Kresowego Dziedzictwa”; wartościowej i interesującej audycji, oczekiwanej co tydzień na antenie - nie tylko przez Kresowian.

Z wyrazami szacunku

(-) Jan Skalski
prezes Światowego Kongresu Kresowian

Do wiadomości:
- Janusz Przetacznik, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia „Rzeszów” S.A.
- Bogdan Miszczak, Przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia „Rzeszów” S.A.
- Jan Dworak Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Marek Borowski Przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą
- Joanna Fabisiak - wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą
- media

2011-01-22

za: www.kresowianie.avx.pl