Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Majdanek: modlitwa o pojednanie

62. Dni Majdanka zakończyła polsko-ukraińska liturgia. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego modlili się hierarchowie Kościoła grecko i rzymskokatolickiego, przedstawiciele władz z Polski i Ukrainy oraz młodzież z lubelskich szkół.

„Jest to pierwsze spotkanie duchowieństwa z Polski i Ukrainy, które stawia sobie za cel modlić się o lepszą przyszłość w stosunkach polskich i ukraińskich”- powiedział organizator z ramienia Kościoła greckokatolickiego ks. Stefan Batruch.

Spotkanie na Majdanku rozpoczęło się modlitwą młodzieży o pokój. W sposób szczególny przywołano postać błogosławionego greckokatolickiego ks. Emiliana Kowcza, który podczas wojny trafił na Majdanek za pomoc Żydom i tu właśnie został zamordowany.

Abp Józef Życiński przyznał także wyróżnienia „memoria iustorum” – statuetki dla osób z Polski i Ukrainy, które w historii przyczyniły się do budowania pojednania między narodami. „Dziś w tej przestrzeni, która była symbolem zniewolenia i pogardy dla człowieka gromadzimy się, by dawać wyraz wiernej pamięci i budować nadzieję” – mówił metropolita lubelski. Jednym z wyróżnionych jest prof. Władysław Filar, którego ojciec ucząc dzieci ukraińskie, polskie i czeskie w miejscowości Iwanycze Nowe, łączył trzy tradycje i był ceniony przez wszystkich mieszkańców.

Centralnym punktem uroczystości była liturgia w rycie bizantyjskim, podczas której homilię wygłosił bp Sofron Mudry z Iwano-Frankowska.

K. Surowiec, Lublin
Źródło: Radio Watykańskie, 22.09.2006 r.