Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Nacjonaliści chcą ustawić pomnik Bandery w centrum Lwowa

Dofinansowania z budżetu miejskiego pomnika Stepana Bandery, sprawcy wielu mordów na Polakach, zażądał od władz Lwowa radny Andrij Chomyćkyj w imieniu całej rady miejskiej.
Radni Lwowa przedstawili kosztorys pomnika watażki Organizacji Nacjonalistów Ukraińskich w wysokości 500 tys. hrywien. Miedziany pomnik ma stanąć w śródmieściu Lwowa przy placu Kropywnyćkoho. Większość środków na budowę monumentu Bandery została już zebrana przez ukraińskich nacjonalistów z emigracji zamieszkującej USA i Kanadę.
Inicjatywa lwowskich radnych wpisuje się w politykę ukraińskich nacjonalistów wybielania OUN - UPA i jej zbrodniczej działalności. W ukraińskich szkołach średnich i wyższych członkowie formacji są dziś przedstawiani jako bohaterowie ruchu narodowo-wyzwoleńczego na Ukrainie. Byli członkowie OUN - UPA domagają się obecnie uznania ich za kombatantów, z wynikającymi z tego uprawnieniami. Ponadto także w innych miastach usiłuje się wznosić pomniki przywódcom zbrodniczej formacji.

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

"NASZ DZIENNIK" ; 9 stycznia 2007 r., Nr 7