Logo Federacji Organizacji Kresowych
Logo Federacji Organizacji Kresowych
                                                                                     
Federacja Organizacji Kresowych
                                                                                     
Strona Główna              o nas              Oświadczenia               Federacja               Archiwum              Kontakt              Strony o kresach
Sprawy Ogólne                 Białoruś                 Litwa                 Ukraina
© Federacja Organizacji Kresowych
siedziba:
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa


Zwrot kościołów katolickich to problem całej Ukrainy

Batalia lwowskich katolików o zwrot kościoła pw. Świętej Marii Magdaleny przypomina o innych świątyniach, których państwo ukraińskie mimo upadku komunizmu nie chce zwrócić wspólnotom religijnym. Jedną z nich jest katolicka parafia w Dniepropietrowsku we wschodniej Ukrainie.

W 1998 roku już w okresie niepodległej Ukrainy władze Dniepropietrowska, zamiast zgodnie z dekretem prezydenta Ukrainy zwrócić świątynię prawowitym właścicielom, sprzedały kościół prywatnej firmie. Po ubiegłorocznym pożarze kościół pw. św. Józefa stoi bez dachu, z wybitymi szybami. Najgorsze jest jednak to, że grozi mu całkowita likwidacja. Bowiem uchwała Rady Miejskiej z 4 października 2005 roku zezwala firmie Dugsbery Inc. na przebudowanie świątyni na... biurowiec.

Wier i parafii św. Józefa bezprawnie wyrzuceni z kościoła, modlą się na schodach w śniegu i deszczu o oddanie zdewastowanej świątyni. Ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej ks. bp Stanisław Padewski przed tygodniem skierował po raz kolejny apel do przewodniczącego dniepropietrowskiej obwodowej administracji państwowej, w którym stwierdził, że w ostatnich latach na Ukrainie jest łamana wolność religijna oraz zasada równości wszystkich wyznań. Kopię apelu skierowano także m.in. do prezydenta Wiktora Juszczenki.

Problemy ze zwrotem kościołów katolickich występują w całym kraju. Diecezja kijowsko-żytomierska czeka wciąż na zwrot 10 świątyń, odessko-symferopolska - 2, kamieniecko-podolska - 1 oraz archidiecezja lwowska - 5.

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

"NASZ DZIENNIK" ; 30 marca 2007, Nr 76 (2789)